Wydział Katechetyczny radomskiej kurii jest gotowy do rozpoczęcia nowego roku szkolno-katechetycznego zarówno od strony osobowej, jak i metodycznej.
Chcieliśmy katechetów jak najlepiej przygotować do nowego roku katechetycznego. Zjazd katechetów, który odbywa się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomu, poświęcony jest nowemu, trzyletniemu, programowi duszpasterskiemu „Eucharystia daje życie”. Pierwszy rok będzie obejmował temat "Eucharystia tajemnicą wyznawaną" - mówi ks. prof. Stanisław Łabendowicz, dyrektor Wydziału Katechetycznego radomskiej kurii.
Pierwsze spotkanie formacyjne przeznaczone było dla katechetów świeckich i sióstr zakonnych. Rozpoczęła je Msza św. sprawowana w seminaryjnej kaplicy pod przewodnictwem bp. Henryka Tomasika. - Dzisiaj przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II i św. Jana Chrzciciela składamy naszą decyzję, aby zatroszczyć się o Boże Królestwo przede wszystkim w sercu. Jest takie bardzo proste powiedzenie: „Świadczyć może ten, kto sam doświadczył”. Świadczyć o Chrystusie może ten, kto sam doświadczył Jego obecności i sam przeżywa Jego obecność we własnym życiu. W tym roku, w szczególny sposób skoncentrujemy naszą myśl, naszą pracę, modlitwę, na tajemnicy Eucharystii - mówił w homilii bp Tomasik. Ordynariusz podkreślił, że Eucharystia buduje Kościół.
- To będzie czas naszej wielkiej modlitwy, aby jeszcze bardziej wyznać naszą wiarę i doprowadzić naszych uczniów do ołtarza, przed tabernakulum, ukazywać im znaczenie ciszy, adoracji i mocy płynącej z tej tajemnicy. Zawsze będziemy pamiętali o tym, że świadek jest najlepszym nauczycielem - przypominał.
Ordynariusz zaproponował, aby katecheci zapisali w swoich notatkach zdanie: „Świat współczesny bardziej słucha świadków niż nauczycieli, a nauczycieli o tyle, o ile są świadkami”. To 41. punkt dokumentu Pawła VI Evangelii nuntiandi, O ewangelizacji w świecie współczesnym. - Z tajemnicy Eucharystii będziemy sami czerpać siłę, aby być świadkami i jeszcze bardziej kształtować naszych uczniów, aby byli świadkami Chrystusa zatroskanymi o Boże Królestwo - podsumował biskup.
Podczas spotkania formacyjnego obecni wysłuchali informacji związanych z nowym programem duszpasterskim na lata 2019-2022.
Ks. dr Tomasz Herc mówił na temat „Eucharystia tajemnicą wyznawaną”, a ks. prof. dr hab. Adam Maj z KUL poruszył temat: „Edukacja szkolna w służbie dzieciom i młodzieży”.
Szarytka, s. Małgorzata Rusek, uczy katechezy w PSP 1 im. I. Daszyńskiego w Radomiu. - To spotkanie na początek roku szkolnego to przede wszystkim błogosławieństwo na cały rok, które otrzymujemy. Takie spotkanie to też zapoznanie z tematem roku, z programem duszpasterskim, który wniesiemy do katechezy - mówi siostra.
- Dzisiejsze spotkanie to jest takie nabranie zapału i przede wszystkim oczekiwanie Bożego błogosławieństwa, żeby być dobrym narzędziem w ręku Pana. Żeby nieść z radością to, co każdy z nas otrzymał od Niego. A wiara daje nam radość, siłę i nadzieję, że jeżeli będziemy przy Nim, to nie musimy się niczego bać. Zawierzyłam moich uczniów Panu Bogu, a ja prosiłam, żebym była dla nich jak najlepszą katechetką i żebym też od nich czerpała to, co oni niosą w sobie dobrego - zapewnia Beata Piasek, katechetka w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Woli Taczowskiej.
Obecnie w diecezji przy nauczaniu katechezy pracuje 570 osób świeckich, 300 osób duchownych i 60 sióstr zakonnych. - Ciągle nam brakuje katechetów. Dlatego otworzyliśmy Instytut Teologiczny w Radomiu przy Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie, Sekcja św. Jana Chrzciciela, który przygotowuje do pracy w katechezie poprzez studia podyplomowe i 5-letnie zaoczne. Zajęcia odbywają się w piątki i w soboty. Studenci studiów magisterskich mogą ubiegać się o stypendia socjalne i naukowe. Rekrutacja trwa do 20 września - zaprasza ks. Łabendowicz.
Jutro, 30 sierpnia, w seminarium spotkają się uczący katechezy księża.