Najważniejsza jest higiena i reżim sanitarno-higieniczny.
Czy procedury i rekomendacje mazowieckiego wojewódzkiego inspektora sanitarnego w zakresie utrzymywania pewnych standardów i reżimy sanitarno-higieniczne są przestrzegane, sprawdza inspekcja sanitarna. Najważniejsza w walce z zakażeniami szpitalnymi jest higiena i utrzymywanie reżimu sanitarno-higienicznego przez personel szpitala, pacjentów i osoby odwiedzające ich.
- Jeżeli kogoś odwiedzamy w szpitalu, pamiętajmy, że na sali jest miejsce, gdzie można umyć ręce i je zdezynfekować. Pamiętajmy o ochronnym okryciu na obuwie. Przy wyjściu ochraniacze wyrzucamy i dokładnie myjemy ręce. Zwracajmy też uwagę, czy salowe i pielęgniarki realizują podstawowe założenia sanitarno-higieczne - czy myją ręce i je dezynfekują. Nie bójmy się zwracać uwagi, jeśli coś nie jest tak - mówi Joanna Narożniak, rzecznik prasowy Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.
Jak dodaje, dużym problemem jest rozprzestrzenianie się w szpitalach bakterii lekoopornych, na które nie działają antybiotyki. Te bakterie mogą być przeniesione razem z pacjentem do innego szpitala.
- Aby temu przeciwdziałać, przygotowano zestaw procedur dla szpitali, żeby wyłapywać na wejściu do tych placówek takich pacjentów, którzy są nosicielami lekoopornych bakterii. Dlatego robi się badania przesiewowe, a szpitale przekazują sobie informacje o pacjentach – wyjaśnia J. Narożnik.
Sterylizacja w podmiotach leczniczych i innych placówkach wykonujących zabiegi z naruszeniem ciągłości tkanek jest procesem oczywistym.
Organizatorzy konferencji to: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomiu, Polskie Towarzystwo Higieniczne w Warszawie oraz państwowi powiatowi inspektorzy sanitarni ziemi radomskiej.