Nowy numer 27/2020 Archiwum

Komunikat bp. Henryka Tomasika po śmierci o. Huberta Czumy

W związku ze śmiercią zasłużonego jezuity, który od 1979 r. pracował w Radomiu, ordynariusz radomski wydał specjalny komunikat.

Oto jego treść:

"Pragnę  poinformować, że w dniu 19 września odszedł do Pana O. Hubert Czuma SJ, zasłużony duszpasterz Radomia i Honorowy Obywatel Miasta Radomia.

Posługę duszpasterską w Radomiu rozpoczął O. Hubert Czuma SJ w sierpniu 1979 roku. Zaangażował się w duszpasterstwo akademickie. W latach 1980-1989 współpracował z radomską »Solidarnością«. Organizował Msze św. za Ojczyznę w kościele pw. Świętej Trójcy w Radomiu. Opiekował się prześladowanymi, wspierał finansowo działalność wydawniczą i kolportaż podziemnych publikacji. Jako delegat Biskupa Edwarda Materskiego brał udział w procesie uczestników oskarżanych za zaangażowanie w wydarzenia Radomskiego Czerwca ’76 oraz w kolejną rocznicę tych wydarzeń (1988). Należał do inicjatorów i twórców Komitetu Obywatelskiego Ziemi Radomskiej. Zabiegał o wyjaśnienie okoliczności męczeńskiej śmierci ks. Romana Kotlarza. Był Diecezjalnym Duszpasterzem Ludzi Pracy. Posługiwał także jako kapelan w radomskim więzieniu. Był cenionym spowiednikiem i kierownikiem duchowym alumnów Wyższego Seminarium Duchownego oraz wielu innych osób. Prowadził wiele audycji w diecezjalnym »Radiu AVE« i publikował liczne artykuły w »Tygodniku AVE«. Pełnił funkcję sekretarza Telefonu Zaufania Linia Braterskich Serc.

Ojciec Hubert Czuma był dla Radomian wielkim autorytetem moralnym. 31 sierpnia 2015 r. otrzymał honorowe obywatelstwo Miasta Radomia.

Duchowieństwo oraz wierni świeccy Radomia i Diecezji Radomskiej są wdzięczni Ojcu Hubertowi Czumie za wzór ofiarnej służby Panu Bogu i Kościołowi.

Zachęcamy wszystkich do wspólnej modlitwy o dar pełni życia w niebie dla śp. Ojca Huberta Czumy.

Biskup Henryk Tomasik, Biskup Radomski"

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w radomskiej katedrze w poniedziałek 23 września o 12.00.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama