Nowy numer 2/2021 Archiwum

Karetki pogotowia dla subregionu radomskiego

Ministerstwo Zdrowia realizuje "Programu wymiany ambulansów".

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podpisał umowy na dofinansowanie zakupu 6 nowych karetek pogotowia, które trafią do Iłży, Policznej, Warki, Białobrzegów, Chlewisk i Głowaczowa. Symboliczne czeki beneficjenci otrzymali w trakcie spotkania w Delegaturze Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu. W spotkaniu uczestniczył Artur Standowicz, wicewojewoda mazowiecki.

Ministerstwo Zdrowia realizuje „Programu wymiany ambulansów”, dzięki któremu do stacji pogotowia ratunkowego w całym kraju trafi 200 nowoczesnych karetek. Z tego 24 karetki trafią na Mazowsze, a 6 na ziemię radomską.

Kwota dofinansowania, 400 tys. zł na karetkę, pozwoli na zakup nowoczesnych pojazdów przystosowanych do funkcjonowania w systemie ratownictwa medycznego. Budżet programu w 2019 roku na ten cel wyniesie prawie 80 mln zł.

- 400 tys. zł to kwota, którą przeznaczamy na wymianę każdego ambulansu. Warto powiedzieć, że to są środki, które trafiają do dysponentów, więc, jeśli ktoś chce jakieś dodatkowe wyposażenie, może to zrobić we własnym zakresie. Nie decydujemy odgórnie, jak te karetki mają funkcjonować. Wierzymy, że dysponenci sami znają swoje potrzeby. Chcemy, aby wydarzyło się to najpóźniej do końca tego roku. Takie są warunki dotacji, natomiast jeżeli byłyby jakieś kłopoty, na przykład z przetargami, to są zawsze dodatkowe 3 miesiące, które można przeznaczyć na sfinalizowanie takiego zakupu - powiedział J. Cieszyński. - Zakup nowoczesnych karetek pogotowia ratunkowego jest niezbędny do udzielania natychmiastowej pomocy. Zagwarantowanie bezpieczeństwa i szybkiej reakcji zespołu ratownictwa medycznego w wielu przypadkach może uratować ludzkie życie - podkreślił wiceminister.

W uroczystości podpisania umów na dofinansowanie zakupu 6 nowych karetek dla subregionu radomskiego uczestniczyli m.in.: Marek Suski, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, posłowie na Sejm RP: Anna Kwiecień, Andrzej Kosztowniak, Dariusz Bąk oraz Krzysztof Murawski, kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu.

Podczas uroczystości przekazania czeków na karetki pogotowia Gmina Kozienice otrzymała symboliczny czek o wartości 941.750,00 zł z Funduszu Dróg Samorządowych na już realizowaną inwestycję (ul. 1 Maja) oraz 400.000 zł na zakup karetki dla kozienickiego szpitala.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama