Na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego w Radomiu trwa kwesta, z której dochód przeznaczony zostanie na renowację zabytkowych nagrobków. Inicjatywę wesprzeć można jeszcze w niedzielę 3 listopada.
Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu wraz z parafią pw. św. Wacława organizują kwesty na nekropolii przy ul. Limanowskiego od 25 lat. - Przeprowadzane są w uroczystość Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny, ale również w Wielką Sobotę, dlatego to jest już 36. kwesta w historii naszego komitetu. Udało nam się zebrać 661 tys. i za tę kwotę odnowić 23 nagrobki na tym pięknym radomskim cmentarzu - mówi Sławomir Adamiec, wiceprzewodniczący SKOZCR w Radomiu.
Potrzeby są bardzo duże. Na renowację czeka ponad 300 nagrobków. - To jest ponaddwustuletnia nekropolia. Znajduje się tu ponad 300 zabytkowych mogił. Każdego roku możemy odnowić jeden, najwyżej dwa nagrobki. Średnio koszt renowacji nagrobka z piaskowca wynosi od 30 do 50 tys. zł, czasami i więcej - wyjaśnia S. Adamiec.
Każdego roku, oprócz członków komitetu, na cmentarzu kwestują znani radomianie, politycy, dziennikarze, artyści. - Zdarzają się zwykli obywatele, którzy przychodzą i pytają, czy mogą kwestować. My ich bardzo chętnie zapraszamy. Ale największą naszą radością są dzieci i młodzież szkół radomskich, które z nami kwestują. Młodzi są bardzo zaangażowani w tę akcję. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie czują potrzebę ratowania tego pięknego cmentarza - mówi S. Adamiec.
Od kilku lat na cmentarzu kwestują uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 32 w Radomiu. - Oni czekają na tę zbiórkę. Bardzo chętnie kwestują. Jesteśmy wolontariuszami, chcemy pomagać, chcemy wspierać. Jest możliwość, żebyśmy wsparli tę zbiórkę, a przez to renowację zabytków i dlatego to robimy - mówi Ewa Mężyk, katechetka.
Kwestowali też uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Radomiu im. Lotników Polskich. Była z nimi polonistka Magdalena Ślifirczyk, która prowadzi w szkole wolontariat. - Rokrocznie przybywamy na zbiórkę, wcześniej z klasami gimnazjalnymi, teraz ze szkołą podstawową. Taka inicjatywa wypływa z głębi serca. Warto to robić. Zabytki są ważne, kultura, historia Polski i nasza mała ojczyzna także. Zachęcamy do udziału w kweście - mówi nauczycielka.
W ciągu dwóch dni kwesty SKOZCR zebrał 31 067 zł. - Dziękujemy wszystkim darczyńcom. Prosimy o hojne datki w czasie jutrzejszego, ostatniego dnia kwesty - mówi S. Adamiec. Kwesta prowadzona będzie w godz. 9-15.
Kwestowali też uczniowie z ZSP nr 3 w Radomiu z nauczycielką Magdaleną Ślifirczyk.