Fundacja ta od 23 lat organizuje Międzynarodowe Festiwale Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia.
Laureatem Nagrody św. Kazimierza, wyróżnienia przyznawanego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochronę dóbr kultury, popularyzację dziedzictwa kulturowego i historii miasta Radomia, została Fundacja "Ars Antiqua Radomiensis". Fundacja od 23 lat organizuje Międzynarodowe Festiwale Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia.
Nagroda została wręczona w kościele oo. bernardynów, podczas dorocznych "Kazików" - święta patrona miasta i diecezji św. Kazimierza Jagiellończyka.
W imieniu fundacji nagrodę oraz gratulacje z rąk wiceprezydenta Jerzego Zawodnika odebrała inicjatorka festiwalu Ewa Gęga-Ossowska. Jak powiedziała, nagroda jest bezpośrednio związana z festiwalem. Kompozytor Mikołaj z Radomia zdaniem znawców był największym twórcą muzyki przed Chopinem.
- 23 lata temu po raz pierwszy w tej pięknej świątyni odbył się pierwszy festiwal Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia. Tu, po raz pierwszy w Radomiu, zabrzmiał sygnał festiwalu "Alleluja" Mikołaja z Radomia, który obecnie jest już hejnałem miasta. Tutaj również, po raz pierwszy w Radomiu, zostały wykonane dzieła tego kompozytora przez znakomity zespół Ars Nova pod dyrekcją Jacka Urbaniaka. Też chciałabym powiedzieć, że patron nagrody św. Kazimierz jest pośrednio związany z Mikołajem z Radomia, dlatego, że dla ojca św. Kazimierza Mikołaj z Radomia napisał znakomity utwór, "Hystorigraphi aciem mentis" do tekstu Mikołaja z Błonia. To panegiryk na cześć pary królewskiej: Władysława Jagiełły i Zofii Holszańskiej oraz ich nowo narodzonego syna Kazimierza. Tak więc ta nagroda jest nam szczególnie droga - mówiła Ewa Gęga-Osowska, odbierając statuetkę.
Wśród nominowanych do nagrody byli: Grażyna Kuncewicz (historyk, regionalistka, autorka monograficznego dzieła "Wizytacja kanoniczna - Radom 1792", przez lata związana ze Społecznym Komitetem Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego), Paweł Puton (regionalista, pracownik Resursy Obywatelskiej, autor licznych artykułów o historii Radomia i książki "Miejsce i Krzyż Straceń Powstańców Styczniowych w Radomiu") oraz Marta Trojanowska (bibliotekarka, fotograf, pasjonatka historii Radomia i pisarka, autorka m.in. książki "Miały trwać wiecznie...").
Zwieńczeniem tego spotkania w świątyni oo. bernardynów był koncert "Pieśni Wielkopostnych" formacji "Monodia Polska", której założycielem jest Adam Strug - śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, poeta, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, etnomuzykolog, kurator i producent muzyczny, scenarzysta filmów dokumentalnych.