Nowy numer 48/2020 Archiwum

Rodzice, oni są głowami Domowego Kościoła - mówi sekretarz bp. Henryka Tomasika

To do któregoś z rodziców, przede wszystkim ojca czy dziadka, należy przywilej pobłogosławienia pokarmów na wielkanocnym stole.

Ksiądz dr Tomasz Herc jest liturgistą, wykładowcą liturgiki w radomskim seminarium i osobistym sekretarzem radomskiego ordynariusza. - Stan epidemii przewrócił do góry nogami wiele naszych dotychczasowych wyobrażeń o życiu, pracy, praktykach religijnych. Przeżywamy dni, w których tłumnie stawaliśmy w naszych świątyniach, by także pobłogosławić pokarmy na wielkanocny stół. Gdy w tym roku jest to niemożliwe, Kościół daje nam podpowiedź. W warunkach nadzwyczajnych, albo niezwyczajnych, także ten obrzęd będzie w naszych domach wyglądał inaczej. Przy wielkanocnym stole ojciec lub matka staną się głową Domowego Kościoła. To oni w tym roku wypowiedzą słowa modlitwy nad wielkanocnym posiłkiem. Będzie inaczej, ale czy gorzej? - zastanawia się ks. Herc i wyraża nadzieję, że wyjątkowa tegoroczna sytuacja przypomni praktykowane lata temu błogosławienie dzieci przez rodziców np. przed wyjściem do szkoły, czy przed podróżą.

Poniżej zamieszczamy oficjalny obrzęd błogosławieństwa stołu wielkanocnego w domu.

Błogosławieństwo stołu przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja. 

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

Módlmy się.

Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: 

Amen.

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy: 

Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Przewodniczący:

Módlmy się.

Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: 

Amen.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama