Grupa wiernych z parafii pw. św. Mikołaja w Grabowcu postawiła dwuramienny krzyż karawakowy. Takie krzyże stawiano kiedyś w czasie epidemii i zaraz.
Krzyż usytuowany jest w pobliżu granicy parafii. - Krzyż został ustawiony w czasie, gdy na świecie i w naszej ojczyźnie panuje pandemia koronawirusa. Ma pobudzać wiarę i miłość do Boga, być nadzieją pokonania lęku, cierpienia i zła. Krzyże takie stawiano w czasach panujących epidemii, zaraz. Karawaka, bo tak był nazywany ten krzyż, jest swoistym wyznaniem wiary i oznaką zaufania i ucieczki do Pana Boga w czasach, w których doświadczają nas epidemie czy klęski żywiołowe - wyjaśnia proboszcz ks. Zbigniew Wypchło.
Nazwa karawakowy wzięła się od hiszpańskiego miasta Caravaca, gdzie w XVI i XVII w. ustawiano dwuramienne krzyże, by strzegły od zarazy. Stamtąd rozprzestrzenił się na wschód, a od XVIII w. stał się bardzo popularny w Polsce.
Na krzyżu w Grabowcu umieszczona jest tablica z tekstem modlitwy, którą parafianie odmawiają w czasie epidemii:
Ojcze nasz, pełni ufności prosimy Ciebie, aby koronawirus nie siał więcej zniszczeń
i aby udało się jak najszybciej opanować epidemię.
Prosimy, abyś przywrócił zdrowie zakażonym
i pokój miejscom, do których koronawirus już dotarł.
Przyjmij tych, którzy zmarli na skutek tej choroby, pociesz ich rodziny.
Wspieraj i chroń personel medyczny zwalczający wirus, inspiruj i błogosław tym, którzy starają się opanować sytuację.
Panie Jezu, lekarzu naszych dusz i ciał, czujemy się bezradni w tej sytuacji ogólnoświatowego zagrożenia, ale ufamy Tobie, udziel nam pokoju i zdrowia.
Matko Boża, Szkaplerzna Pani, chroń nas i opiekuj się nami, prowadź nas w miłości do Twojego Syna, Jezusa Chrystusa. Amen.
Święty Sebastianie, módl się za nami
Święta Franciszko Rzymianko,
Święty Rochu,
Święta Rozalio,
Święty Karolu Boromeuszu,
Święty Andrzeju Bobolo,
Święty Mikołaju,
Święty Janie Pawle II,
W roku epidemii koronawirusa z prośbą o łaskę zdrowia, opiekę i błogosławieństwo Boże - mieszkańcy parafii pw. św. Mikołaja w Grabowcu.
Grabowiec, Wielkanoc - 2020 r.