Są to szczegółowe zalecenia w związku z przepisami o obowiązku zakrywania ust i nosa oraz o zwiększonym limicie wiernych podczas liturgii.
Pierwszą kwestią jest liczba wiernych w świątyni. Zgodnie z wytycznymi będzie to 1 osoba na 15 m kw. Tutaj każdy z odpowiedzialnych za świątynię proboszczów czy duszpasterzy powinien poinformować o liczbie osób, jakie mogą brać udział w nabożeństwie. - U nas, w katedrze, jest to 70 osób. Jeśli chodzi o Msze św. w dni powszednie, problem limitu w zasadzie ustaje, gdyż aż tak duża liczba nie przychodzi na te Eucharystie. Wiele z pogrzebów również odbędzie się z udziałem wszystkich uczestników. Oczywiście limity nadal obowiązują i niedzielne Msze św. wciąż będą z pomniejszoną liczbą uczestników - mówi ks. kan. Krzysztof Ćwiek, proboszcz radomskiej katedry pw. Opieki NMP.
Natomiast, jeśli chodzi o obowiązek zakrywania usta i nosa w kościołach, Kuria Biskupia w Radomiu wydaje szczegółowe zarządzenia: "Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia br. zmieniającym ww. rozporządzenie z dnia 10 kwietnia br., z obowiązku zakrywania twarzy i nosa zwolnieni zostali duchowni sprawujący kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania.
Proszę o zwrócenie uwagi na fakt, iż zwolnienie to dotyczy jedynie duchownych, a nie innych wiernych uczestniczących w czynnościach lub obrzędach religijnych oraz że dotyczy ono wyłącznie czasu sprawowania kultu religijnego.
W innych sytuacjach, w miejscach ogólnodostępnych, np. podczas przebywania w kościele, na terenie przykościelnym, w zakrystii, w kancelarii parafialnej, duchowni są zobowiązani, aby zakryć usta i nos, zgodnie z zasadami ogólnymi.
Doprecyzowując w stwierdzeniu, że w sytuacjach poza sprawowaniem kultu religijnego, "w miejscach ogólnodostępnych, np. podczas przebywania w kościele, na terenie przykościelnym, w zakrystii, w kancelarii parafialnej, duchowni są zobowiązani, aby zakryć usta i nos, zgodnie z zasadami ogólnymi", chodziło o zasady dotyczące także innych osób - nie tylko duchownych. Zasadą ogólną, wyrażoną np. w § 18 ust. 1 pkt 2 znowelizowanego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, jest obowiązek zakrywania twarzy i nosa w miejscach ogólnodostępnych, w tym m.in. na drogach i placach.
Natomiast zgodnie z § 18 ust. 2 pkt 4 tegoż rozporządzenia z obowiązku zakrywania twarzy i nosa zwolnione są osoby wykonujące czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej, także tych przeznaczonych na potrzeby kultu religijnego, jednak z wyjątkiem osób "wykonujących bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów".
Podsumowując, duchowni są zwolnieni z obowiązku zakrywania twarzy podczas sprawowania kultu religijnego, natomiast w sytuacjach wykonywania czynności "zawodowych, służbowych lub zarobkowych" w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej, m.in. w budynkach przeznaczonych na potrzeby kultu religijnego, o których mowa we wskazanym wyżej rozporządzeniu, są zwolnieni wówczas, gdy nie mają bezpośredniego kontaktu z interesantami.