Nowy numer 47/2020 Archiwum

Tydzień Biblijny i Narodowe Czytanie Pisma Świętego

XII Ogólnopolski Tydzień Biblijny rozpoczyna w niedzielę 26 kwietnia IV Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Jego lekturą będzie Ewangelia wg św. Mateusza.

Tydzień Biblijny będzie trwał od 26 kwietnia do 2 maja br. Patronuje mu Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II. Przebiegał on będzie - nawiązując do programu roku duszpasterskiego - pod hasłem: "Kto we Mnie wierzy, będzie spożywał Chleb życia wiecznego" (por. J 6, 35-36).

"Tydzień Biblijny rozpoczyna w niedzielę 26 kwietnia br. Czwarte Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Gorąco zachęcam, aby ten czas, gdy w Ojczyźnie i świecie przeżywamy dotkliwą epidemię, która burzy nasze ludzkie plany i rodzi niepokoje o przyszłość, wypełniła pogłębiona lektura Ewangelii według św. Mateusza. Niech z tej lektury płynie dla nas umocnienie wiary i ufności. Przyjmijmy z wiarą słowa zmartwychwstałego Jezusa skierowane do kobiet: »Nie bójcie się!« (Mt 28,10). Niech naszą codzienność wypełnia zapewnienie Chrystusa: »Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata« (Mt 28,20).

Na przepełnione obecnością zmartwychwstałego Pana, w Jego słowie i Chlebie życia, gorliwe przeżywanie Niedzieli i Tygodnia Biblijnego oraz Czwartego Narodowego Czytania Pisma Świętego indywidualne i w rodzinach, udzielam pasterskiego błogosławieństwa” - napisał w komunikacie do diecezjan bp Henryk Tomasik.

W związku z pandemią koronawirusa i wprowadzonymi ograniczeniami udziału wiernych w nabożeństwach, Dzieło Biblijne im św. Jana Pawła II Diecezji Radomskiej wraz z Radiem Plus Radom przygotowało cykl audycji radiowych w ramach XII Ogólnopolskiego Tygodnia Biblijnego:

  • 26 kwietnia (niedziela), godz. 13.30 - Jerozolimski Wieczernik świadek pierwszej Eucharystii, ks. dr Jacek Kucharski,
  • 27 kwietnia (poniedziałek), godz. 19.30 - Elementy żydowskiej Paschy w czasie Ostatniej Wieczerzy, ks. lic. Michał Faryna,
  • 28 kwietnia (wtorek), godz. 19.30 - Eucharystia a zmartwychwstanie, dr Leszek Wianowski,
  • 29 kwietnia (środa), godz. 19.30 - Tabgha - świadek cudu rozmnożenia chleba, ks. dr Jacek Kucharski,
  • 30 kwietnia (czwartek), godz. 19.30 - Jak przeżywać Eucharystię? Wskazania św. Pawła Apostoła, ks. mgr Damian Janiszewski,
  • 1 maja (piątek), godz. 19.30 - Duchowość eucharystyczna człowieka świeckiego, dr Leszek Wianowski,
  • 2 maja (sobota), godz. 7.30 - Eucharystia sercem życia wiary. Ks. Kard. Stefan Wyszyński o Eucharystii, ks. mgr Daniel Wiecheć.

Ks. Jacek Kucharski, diecezjalny moderator Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II, zachęca, by księża i katecheci w ramach szkolnych zajęć online wykorzystali pomoce katechetyczne przygotowane przez biblistów.

- Jestem świadomy, że w czasie trwającej epidemii przebieg Tygodnia Biblijnego, Niedzieli Biblijnej, Czwartego Narodowego Czytania Pisma Świętego będzie nieco inny. Nie będziemy mogli spotykać się w naszych świątyniach wypełnionymi przez wiernych. Nie będzie nam dane przeżywać biblijnych spotkań, kręgów biblijnych, wykładów. Ale mamy przecież inne narzędzia "nowej ewangelizacji": radio i telewizję, strony internetowe naszych parafii, Facebook. Nie możemy tego czasu zmarnować i zaprzepaścić. Gorąco zachęcam kapłanów, katechetów, członków Dzieła Biblijnego, Szkoły Biblijnej dla Dorosłych, naszych najmłodszych uczniów-studentów z Uniwersytetu Biblijnego dla Dzieci, wszystkich wiernych, aby "budować na skale, którą jest Chrystus" (por. Mt 7,24). Jeśli się tak stanie, nie zniszczą w nas tego, co piękne i wartościowe szalejące burze i wiatry. Pamiętajmy zawsze słowa Chrystusa: "Oto ja jestem z wami, po wszystkie dni aż do skończenia świata" (Mt 28,20). Pomimo trwającej epidemii nie zapomnijmy słów wielkiego rodaka św. Jana Pawła II: "Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro". Czas naszego świadectwa i działania jest teraz - mówi ks. Kucharski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama