Nowy numer 49/2020 Archiwum

Szpital na Józefowie wolny od zakażeń

Ze względów epidemiologicznych placówka nie znosi zakazu porodów rodzinnych.

- Wypracowaliśmy efektywne procedury sanitarne, dzięki którym od kilkunastu dni jesteśmy wolni od zakażeń. Mowa tu m.in. o prowadzonej wstępnej selekcji pacjentów w namiotach ustawionych przed szpitalnym oddziałem ratunkowym. W związku z tym, że do naszego szpitala trafiają pacjenci z innymi schorzeniami niż zakażenie koronawirusem, chorzy przyjmowani do szpitala na dany oddział są poddani testom na obecność SARS-CoV-2 - mówi Karolina Gajewska, specjalista ds. kontaktów z mediami w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym na radomskim Józefowie.

Do czasu otrzymania wyników, o ile stan zdrowia pacjenta nie wymaga natychmiastowej ingerencji medycznej, przebywa on w izolacji na SOR. Dopiero po wynikach ujemnych pacjent trafia na oddział. Jeżeli jest potrzeba udzielenia natychmiastowej pomocy, wówczas pacjent traktowany jest jako podejrzany o zakażenie koronawirusem i jest izolowany na oddziale do momentu otrzymania wyniku. W szpitalu prowadzona jest również nieustanna kontrola temperatury osób wchodzących do placówki. Przy głównym wejściu zamontowane jest specjalne urządzenie do pomiaru temperatury, które szybko i dokładnie mierzy ciepłotę ciała oraz potrafi wychwycić temperaturę kilku osób naraz.

- Dzięki prowadzeniu wzmożonego rygoru epidemiologicznego wszystkie nasze oddziały działają, w tym jedyne na południu Mazowsza oddziały takie, jak: ginekologiczno-położniczy, neurochirurgia, laryngologia, chirurgia dziecięca, neurologia, pulmonologia z onkologią pulmonologiczną, kardiochirurgią i hematologią. Wznowimy pracę oddziału wewnętrznego II, jak tylko jego personel wróci do pracy - zapewnia Gajewska.

Tylko w kwietniu w placówce hospitalizowanych było 1056 pacjentów. Na oddziale ginekologiczno-położniczym leczonych było 199 pacjentek. Na neonatologii i patologii noworodka przebywały 133 noworodki.

Od 1 do 10 maja hospitalizowanych było 259 pacjentów. W tym samym czasie z pomocy SOR-u skorzystało 763 osoby. Na szpitalnych oddziałach leczonych jest 302 pacjentów.

- Nasz szpital ze względów epidemiologicznych nie znosi zakazu porodów rodzinnych. Decyzja ta jest podyktowana bezpieczeństwem personelu oddziału ginekologiczno-położniczego oraz pacjentek i ich nowo narodzonych dzieci. Zwiększenie liczby osób przy porodzie zwiększa ryzyko prowadzące do zamknięcia jedynej porodówki w Radomiu. Ponadto na 400 szpitali w Polsce, tylko 1/10 zdecydowała się na wznowienie porodów rodzinnych z uwzględnieniem rygoru epidemiologicznego - informuje Gajewska.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama