GN 48/2020 Archiwum

Leśnicy wspominają św. Jana Pawła II

Z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu wspomina pontyfikat papieża Polaka.

Radomscy leśnicy mieli co najmniej kilka okazji, aby spotkać Ojca Świętego. Podczas IV Pielgrzymki do Polski w 1991 roku, Jan Paweł II odwiedził Radom i Kielce, w obu spotkaniach wzięły udział liczne delegacje leśników, ale spotkanie w Radomiu przeszło do historii jednostki.
Leśnicy weszli w skład komitetu budowy ołtarza. Dyrekcja radomska zapewniła drewno do jego budowy. W czasie Mszy św. 4 czerwca 1991 roku leśnicy pełnili posługę liturgiczną, a po Eucharystii wręczyli Ojcu Świętemu księgę pamiątkową, krucyfiks z dębu czarnego oraz figurę Chrystusa wykonaną z poroża jelenia.
W listopadzie tego samego roku audiencji prywatnej podczas pielgrzymki do Watykanu dostąpiła grupa leśników - kombatantów radomskich. Leśnicy podarowali podczas spotkania Janowi Pawłowi II kopię obrazu Matki Bożej Pocieszenia z Błotnicy.

- Kolejnym doniosłym wydarzeniem była pielgrzymka leśników do Watykanu w 2004 roku, podczas której radomskich leśników reprezentował obecny zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych - Piotr Kacprzak oraz Zofia Bogacka z Nadleśnictwa Stąporków. Leśnicy przywieźli wówczas do Stolicy Piotrowej kilkaset żołędzi zebranych z Dębu Chrobry, które papież Polak poświęcił - przypomina Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce.

Delegacja leśników u Jana Pawła II. Klęczy Piotr Kacprzak.   Delegacja leśników u Jana Pawła II. Klęczy Piotr Kacprzak.
Archiwum RDPL w Radomiu

Z poświęconych nasion wyhodowano dęby papieskie, które dziś rosną na terenie całego kraju, a kilkadziesiąt z nich z na terenie RDLP w Radomiu.

Ważnym podsumowaniem przebiegu uroczystości sadzenia dębów papieskich było wydawanie pamiątkowych albumów książkowych. Pierwszy taki album wydała RDLP w Radomiu, w którym oprócz katalogu wysadzonych dębów jest historyczny opis wizyty Ojca Świętego w Radomiu w 1991 roku oraz przebieg pielgrzymki leśników kombatantów w 1991 roku, a także delegacji leśników radomskich podczas wizyty u Ojca Świętego w kwietniu 2004 roku.

W 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II leśnicy modlitwą dziękują za dar życia i pontyfikatu naszego wielkiego rodaka. Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP w Radomiu tak wspomina św. Jana Pawła II: "Na zawsze w pamięci nas leśników pozostaną słowa naszego Ojca Świętego, które zacytuję: »Ochrona i rozwój lasów w każdym rejonie świata posiada podstawowe znaczenie dla utrzymywania i przywracania w przyrodzie niezbędnej życiowej równowagi« oraz słowa skierowane bezpośrednio do naszej leśnej społeczności »Wiele razy miałem okazję spotkać się z waszym środowiskiem. Niech wasza praca pomoże uratować piękno polskich lasów dla dobra naszej ojczyzny i jej mieszkańców«".

Informacja powstała na podstawie wydawnictwa "Dęby Jana Pawła II'' pod redakcją Piotra Kacprzaka i Mariusza Turczyka. Zdjęcia pochodzą z tego wydawnictwa i archiwum RDLP w Radomiu.

Sadzenie dębu papieskiego w Radomiu przy rondzie ks. Romana Kotlarza.   Sadzenie dębu papieskiego w Radomiu przy rondzie ks. Romana Kotlarza.
Archiwum RDPL w Radomiu

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama