Odszedł od nas wielki radomianin, kawaler Zakonu Rycerzy Bożego Grobu w Jerozolimie, artysta plastyk, fotograf, nauczyciel….
W wieku 70 lat, 18 czerwca, zmarł Jerzy Bogdan Kutkowski.
Nekrolog
Urodził się 19 maja 1950 roku w Radomiu. Uczył się w Szkole Podstawowej nr 29 i V LO im. W. Syrokomli w Radomiu. Ukończył studia wyższe w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie, otrzymując tytuł magistra wychowania plastycznego (dyplom z rysunku i fotografii) . Ukończył także studia podyplomowe z organizacji i zarządzania oświatą.
Od 1969 roku pracował jako dekorator i realizator reklamy. Wykonywał również dekoracje na wiele uroczystości kościelnych, m.in. na koronację obrazu Matki Boskiej w sanktuarium w Wysokim Kole, na peregrynację obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej po uwolnieniu z Jasnej Góry, w kościele ONMP w Radomiu. Podczas wizyty Jana Pawła II w Radomiu przygotował dekoracje w miejscowym Wyższym Seminarium Duchownym. Był projektantem i wykonawcą Grobu Bożego na Triduum Paschalne w kościołach radomskich (m.in. przez 26 lat w kościele Św. Rodziny). W latach 1969–1989 brał udział w konwersatoriach i letnich obozach Duszpasterstwa Akademickiego i Duszpasterstwa Absolwentów przy kościele Mariackim w Radomiu. W 1981 roku był wśród założycieli Klubu Inteligencji Katolickiej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Radomiu, a potem w pierwszym zarządzie KIK pełnił funkcję wiceprezesa.
W 1990 roku był współorganizatorem nowo powstającego Liceum Sztuk Plastycznych i Studium Reklamy w Radomiu przy Zespole Szkół Budowlanych. Od początku był nauczycielem fotografii i rysunku w tych szkołach, wychowawcą i promotorem prac dyplomowych z wystawiennictwa i reklamy wizualnej. Był inicjatorem usamodzielnienia się szkół plastycznych, a następnie pełnomocnikiem Zarządu Miasta ds. zorganizowania Zespołu Szkół Plastycznych i wicedyrektorem tych szkół. Posiadał stopień nauczyciela dyplomowanego.
Jego uczniowie zajmują czołowe miejsca w ogólnopolskich konkursach fotograficznych i są stypendystami Ministra Kultury.
Za pracę pedagogiczną był wielokrotnie nagradzany przez dyrektora szkół, władze samorządowe i państwowe.
Za wybitne osiągnięcia Jerzy Kutkowski był wielokrotnie nagradzany i odznaczany przez władze samorządowe oraz państwowe. Otrzymał miedzy innymi medal Komisji Edukacji Narodowej, tytuł Zasłużonego Działacza Kultury, Złoty Krzyż Zasługi, odznakę Przyjaciel Dziecka oraz odznakę honorową Działacza opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowanej z powodów politycznych.
Działalność twórczą prowadził w zakresie rysunku, fotografii malarstwa i grafiki użytkowej. Swoje prace prezentował na ponad 100 wystawach w kraju, oraz w Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, we Francji, na Węgrzech, Łotwie i Ukrainie. Miał ponad 30 wystaw indywidualnych. W 1992 roku był stypendystą wojewody radomskiego.
Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych w kraju i za granicą (m. in. w sanktuarium maryjnym w Mentorelli). Jan Paweł II podczas I pielgrzymki do Polski otrzymał jego obraz jako dar od diecezji sandomierskiej, w Warszawie, podczas Mszy św. na placu Zwycięstwa.
Brał także udział w wystawie u dominikanów w Krakowie pt. "Zdjęcie dla Ojca Świętego". Fotogramy z tej wystawy podarowano Janowi Pawłowi II podczas Mszy św. na krakowskich Błoniach.
Był autorem scenografii do "Uliczki Tradycji", którą organizuje Resursa Obywatelska. W dorobku ma opracowania ilustracyjne i graficzne kilkudziesięciu książek, głównie o charakterze regionalnym, album o zmianach zachodzących w Radomiu "Zapis zmian" (wspólnie z prof. S. Zbigniewem Kamieńskim), album "ABC zabytkowego cmentarza w Radomiu", album "Radom. Spacer sentymentalny", dwa tomy albumu "Na pamiątkę. Radomianie na starych fotografiach", dwa albumy o Ośrodku Emaus w Turnie, album z zabytkami diecezji radomskiej "Z wiary ojców".
Współpracował z czasopismami lokalnymi ( "Miesięcznik Prowincjonalny", "Arteria") i ogólnopolskim ("Konteksty" wydawane przez Instytut Sztuki PAN), dla których pisał, fotografował i rysował.
Aktywnie uczestniczył w pracach na rzecz społeczności lokalnej. Od 1980 roku był członkiem NSZZ Solidarność. Należał do Związku Polskich Artystów Plastyków, gdzie był wiceprezesem zarządu Okręgu Radomskiego, do Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego i Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Radomia.
Był organizatorem kilku letnich plenerów plastycznych dla uzdolnionych dzieci i młodzieży z rodzin ubogich i bezrobotnych. Współorganizował kolonie dla dzieci powodzian. Współpracował przy przeprowadzeniu Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Janie Pawle II. Od 1981 roku był współorganizatorem Tygodni Kultury Chrześcijańskiej w Radomiu.
Kawaler Zakonu Rycerzy Bożego Grobu w Jerozolimie i nadzwyczajny szafarz Komunii Świętej.
Był członkiem Komisji ds. Kultury, Mediów i Nowej Ewangelizacji II Synodu Diecezji Radomskiej.
25 grudnia 1974 roku poślubił Barbarę (z domu Poniewierska). Mają dwoje dzieci - Jana i Teresę.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 25 czerwca. Rozpocznie je Msza św. o godz. 12 w radomskiej katedrze pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny. Po Eucharystii odprowadzimy ś.p. Jerzego na Cmentarz Rzymskokatolicki (wojskowy) przy ul. Limanowskiego.
Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie!