Znaleźli się wśród 8 laureatów XIII edycji Nagrody Lasów Państwowych im. Adama Loreta.
Julia Nicer z Nadleśnictwa Dobieszyn i Hubert Ogar z Nadleśnictwa Radom otrzymali wyróżnienie w dziedzinie sztuki za 2019 rok Nagrody Lasów Państwowych im. Adama Loreta. W Warszawie wręczył je wyróżnionym Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych.
Pani Julia jest leśniczym szkółkarzem w Nadleśnictwie Dobieszyn, a pan Hubert - specjalistą Służby Leśnej w Nadleśnictwie Radom.
Julię Nicer wyróżniono za zdobienie drewna przy wykorzystaniu pirografii (technika druku wypukłego; matrycę przygotowuje się, wypalając rysunek na drewnie przy użyciu pirografu - narzędzia z metalową końcówką rozgrzewaną za pomocą prądu) i nadawanie przedmiotom codziennego użytku wyjątkowego charakteru.
Huberta Ogara wyróżniono zaś za popularyzację przyrody jako inspiracji do działań twórczych w dziedzinie drutoplastyki oraz praktycznego wykorzystywania sztuki w edukacji leśnej.
- To pierwsze podwójne wyróżnienia w historii Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, a zarazem sukces naszych leśników, którzy oprócz swoich podstawowych obowiązków w pracy w wolnym czasie dodatkowo promują Lasy Państwowe za pośrednictwem swoich wyjątkowych i niepowtarzalnych zdolności - mówi Edyta Nowicka, kierownik zespołu ds. promocji mediów w RDLP w Radomiu.
Dla J. Nicer przygoda ze sztuką rozpoczęła się przypadkowo, od wypalenia drobnych elementów drewnianej kapliczki za pomocą zwykłej lutownicy, na prośbę Jana Czachowskiego, emerytowanego już nadleśniczego Nadleśnictwa Dobieszyn. Najczęściej podejmowane tematy przez panią Julię to krajobrazy i sceny: leśne, łowieckie, religijne. Artystka wykonuje także portrety, szyldy, medale, przedmioty codziennego użytku, np. zegary. Wiele jej prac trafiło poza granice kraju, niektóre zostały przekazane na szczytne cele, np. Szlachetnej Paczki.
Praca Julii Nicer - drewno zdobione za pomocą pirografu.Hubert Ogar od dziecka interesował się przyrodą. Wykorzystując swoje predyspozycje manualne, przedstawia ją w niepowtarzalnej formie, wykorzystując miedziane druciki z urządzeń elektronicznych. Metodę nazwał drutoplastyką. Stworzył już kolekcję prac przedstawiającą ponad 60 gatunków drzew i krzewów. Każda praca przedstawia naturalnej wielości gałązkę, w skład której wchodzą liście, owoce, kwiaty czy nasiona. Kolekcja prezentowana była na wielu wystawach. Część prac można oglądać na stałej wystawie w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie. Prace pana Huberta zostały także wyróżnione na Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Leśników w 2018 roku.
Drutoplastyka Huberta Ogara.