Nowy numer 47/2020 Archiwum

Dzień modlitwy o beatyfikację sługi Bożego ks. Romana Kotlarza

We wtorek, 18 sierpnia, przypada 44. rocznica śmierci kapłana-męczennika radomskiego protestu z czerwca 1976 roku.

Diecezja radomska rozpoczęła proces beatyfikacyjny ks. Romana Kotlarza 1 grudnia 2018 roku. Od tamtego dnia kapłanowi przysługuje tytuł Czcigodnego Sługi Bożego. Stolica Apostolska wyraziła zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Romana Kotlarza, a Dekret Kongregacji do spraw Świętych z 26 października 2018 roku stwierdził, że Watykan nie widzi żadnych przeszkód, by rozpocząć sprawę beatyfikacji i ewentualnego wyjaśnienia męczeństwa ks. Romana Kotlarza.

Postulatorem procesu na szczeblu diecezjalnym został ks. prał. Edward Poniewierski, kanclerz kurii biskupiej w Radomiu, a jego zastępcą ks. prał. Albert Warso z watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.

W związku ze zbliżającą się rocznicą śmierci kandydata na ołtarze bp Henryk Tomasik zachęca do modlitwy za jego przyczyną i o jego beatyfikację. Ordynariusz zaprasza także do Pelagowa-Trablic koło Radomia na rocznicową Mszę św.: - Serdecznie zapraszam do wspólnego uczestniczenia we Mszy św. o łaskę beatyfikacji sługi Bożego ks. Romana Kotlarza, która będzie sprawowana 18 sierpnia, we wtorek, o 17.00 w kościele parafialnym pod wezwaniem MB Częstochowskiej w Pelagowie-Trablicach - mówi biskup Henryk.

Ks. Roman Kotlarz jest jednym z bohaterów protestu robotniczego w czerwcu 1976 roku. Do dziś pozostaje w pamięci wielu osób symbolem walki robotników o wolność i godność ludzkiego życia. 25 czerwca 1976 r. znalazł się - jak sam pisał - “świadomie i dobrowolnie” w ogromnej rzeszy strajkujących z Zakładów Metalowych Waltera w Radomiu. Następnie ze schodów kościoła Świętej Trójcy błogosławił protestujących robotników w czasie manifestacji. Po wydarzeniach Czerwca ’76 ks. Kotlarz modlił się w parafii w Pelagowie wraz z wiernymi w intencji pobitych, aresztowanych i usuwanych z pracy robotników. W kazaniach domagał się szacunku dla człowieka i jego pracy, piętnował kłamstwo i brak sprawiedliwości w PRL. Wzywany na przesłuchania, przechodził “ścieżki zdrowia”, kilkakrotnie w okrutny sposób został pobity do nieprzytomności przez “nieznanych sprawców”. 15 sierpnia 1976 r. ks. Kotlarz odprawiał w parafii w Pelagowie Mszę św. za pobitych robotników. W jej trakcie zasłabł. Po trzydniowym pobycie w szpitalu zmarł 18 sierpnia.


Modlitwa o beatyfikację sługi Bożego ks. Romana Kotlarza

Miłosierny Boże, Rządco i Panie narodów, uwielbiamy Cię za życie i gorliwą posługę kapłańską ks. Romana Kotlarza. Dziękujemy za jego „łaknienie i pragnienie sprawiedliwości”, za pomoc niesioną potrzebującym, za odważną obronę praw Bożych i ludzkich, za towarzyszenie prześladowanym oraz za głoszenie z zapałem Ewangelii, aż do ofiary z samego siebie. Niech przykład jego miłości, zwyciężającej nienawiść, stanie się dla nas i kolejnych pokoleń światłem i wzorem do naśladowania.

Udziel mi za jego przyczyną łaski ......................., o którą pokornie proszę, a Sługę Twego, ks. Romana Kotlarza, racz wynieść do chwały ołtarzy. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama