Mimo że w diecezji radomskiej pracuje 967 katechetów, jak podkreśla ks. prof. KUL Stanisław Łabendowicz, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Radomskiej, jest to liczba niewystarczająca.
W całej diecezji w lekcjach religii uczestniczy około 95 proc. uczniów szkół podstawowych, około 91 proc. - licealistów, a w technikach i szkołach zawodowych jest ich około 88 proc.
- Nie mamy takich miejsc w diecezji, gdzie nie byłaby realizowana katecheza. Uczniowie, którzy z różnych powodów mają jakieś obiekcje, powinni porozmawiać czy z rodzicami, czy ze swoimi duszpasterzami. My jesteśmy po to, żeby służyć poprawie jakości katechezy w danej szkole - mówi ks. Łabendowicz.
Dyrektor wydziału przyznaje, że katecheza w szkole jest ogromnym darem. - Nie można jej lekceważyć. Nie powinniśmy być obojętni, gdy młodzi wypisują się z katechezy, bo udział w niej uczy relacji z Panem Bogiem, wychowuje do wzajemnych relacji między rówieśnikami i w rodzinach. Uczy też szacunku i miłości do drugiego człowieka oraz zachęca do włączenia się w różne grupy charytatywne i modlitewne działające przy parafiach. Jeśli ktoś rezygnuje z katechezy, jest pozbawiony bardzo wielu treści potrzebnych dla jego życiowej formacji. Będzie posiadał wykształcenie, ale brak mu będzie duchowego zaplecza. Powinniśmy motywować uczniów i uświadamiać wszystkich, jak ważna jest formacja dzieci i młodzieży poprzez systematyczną szkolną katechezę, spotkania przy parafii i przygotowania do sakramentów - wyjaśnia.
W diecezji jest 967 katechetów, w tym 289 księży i niemal 50 sióstr zakonnych. Ksiądz Łabendowicz nie kryje, że ich brakuje. - Brak nam osób, które mogą katechizować. Potrzeba nam ludzi, którzy chcą świadczyć o Chrystusie i dzielić się Chrystusem. W tej chwili poszukujemy osób, które mają wykształcenie umożliwiające katechizowanie. Zapraszam też na studia teologiczne do naszego instytutu. Tam można przygotować się do pracy w katechezie. Zajęcia rozpoczynają się w październiku - zaprasza ks. Łabendowicz.
Instytut Teologiczny w Radomiu działa pod patronatem Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie. Proponuje 5-letnie magisterskie studia teologiczno-katechetyczne i 3-semestralne podyplomowe studia teologiczno-katechetyczne z przygotowaniem pedagogicznym. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: (48) 330 91 82 i na stronie www.itradom.eu.
W tym roku katecheci nie będą mieli wspólnego zjazdu formacyjnego przed rozpoczęciem roku szkolnego. Ze względu na epidemię spotkania odbędą się w rejonach.
Program tegorocznych katechez skoncentrowany będzie wokół tematu "Eucharystia - tajemnica celebrowana". Jest to drugi etap programu duszpastersko-katechetycznego pt. "Eucharystia daje życie". Katecheci będą pokazywać uczniom piękno Eucharystii i obecność Pana Boga w życiu każdego człowieka. Będą zachęcać, by uczniowie uczestniczyli we Mszy św. świadomie.