Poświęcony jest słudze Bożemu kard. Stefanowi Wyszyńskiemu - jego postaci, ale przede wszystkim nauczaniu i aktualności tego nauczania w dzisiejszej Polsce.
Mszą św. w radomskiej katedrze rozpoczął się X Tydzień Społeczny. Przyświeca mu hasło: "Aktualność przesłania Prymasa Tysiąclecia w warunkach demokratycznego państwa".
- W centrum tego tygodnia jest kard. Stefan Wyszyński, jego postać, ale przede wszystkim jego nauczanie i aktualność tego nauczania w warunkach demokratycznej Polski, czyli w innych warunkach historycznych niż była pełniona jego prymasowska posługa. Chcemy szukać tych drogowskazów, które na dziś są aktualne i ważne - mówi Ks. Andrzej Jędrzejewski, asystent diecezjalny Akcji Katolickiej.
Ks. Jędrzejewski na początku Eucharystii odczytał list od bp. Mirosława Milewskiego, krajowego asystenta Akcji Katolickiej. "Z wielką nadzieją czekamy na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia, ponieważ jego słowa pozostają dla Akcji Katolickiej i nas wszystkich ważnym punktem odniesienia. To dzięki kard. Wyszyńskiemu odkrywaliśmy i ciągle uczymy się umysłami oraz sercami choćby abc społecznej krucjaty miłości, a także wskazań wypływających z wielkiej nowenny i Jasnogórskich Ślubów Narodu" - napisał m.in. bp Milewski.
Eucharystii przewodniczył bp Piotr Turzyński. W homilii nawiązał do testamentu kard. Wyszyńskiego, w którym napisał: "Obdarowany łaską żywej wiary, nigdy nie uległem wątpliwościom. Nigdy nie podniosłem głosu przeciwko Kościołowi, Ojcu Świętemu, biskupom". - Wspomina też, że w czasie internowania niełatwo było odkryć braterstwo: "Uważam sobie za łaskę, że mogłem dać świadectwo prawdzie jako więzień polityczny przez trzyletnie więzienie i że uchroniłem się przed nienawiścią do moich rodaków sprawujących władzę w państwie. Świadom wyrządzonych mi krzywd, przebaczam im z serca wszystkie oszczerstwa, którymi mnie zaszczycali". Chyba zgodzicie się ze mną, że to jest to, co św. Paweł dzisiaj nazywa mocą przekonującą miłości. Jak ktoś kocha Ojca, tego w Niebie, to jest posłuszny, idzie za Jego wolą, szuka Jego ścieżek. I to przekonuje. To promieniuje na innych. Niech nam świeci przykład kard. Wyszyńskiego, abyśmy potrafili być nie zgorzkniałymi dziećmi, nie zbuntowanymi, ale posłusznymi ludźmi, którzy szukają woli Bożej i prawdy - mówił bp Turzyński.
Po Eucharystii wykład inauguracyjny pt. "Aktualność Jasnogórskich Ślubów Narodu" wygłosiła Anna Rastawicka z Instytutu Prymasowskiego, która kilkanaście lat pracowała w sekretariacie kard. Wyszyńskiego i na co dzień patrzyła na jego życie. - Aby zrozumieć aktualność Jasnogórskich Ślubów Narodu, trzeba sięgnąć do ich korzeni. Były ponowieniem ślubów króla Jana Kazimierza. Śluby królewskie w 1656 roku były wyrazem wiary króla w moc Matki Najświętszej, którą po cudownej obronie Jasnej Góry, uznał za Królową wszystkich swoich ziem. Jasnogórskie Śluby Narodu zrodziły się z głębokiej wiary uwięzionego prymasa Wyszyńskiego, z wiary, która góry przenosi, z przekonania, że Bóg nie przestaje być obecny w życiu człowieka i narodu - mówiła A. Rastawiecka.
Przed Mszą św. przedstawiciele Akcji Katolickiej złożyli kwiaty przy pomniku kard. Stefana Wyszyńskiego, który znajduje się przed katedrą.- Zainaugurowaliśmy Tydzień Społeczny w katedrze. Pozostałe spotkania odbędą się w Oratorium św. Filipa Neri przy ul. Grzybowskiej 22. Mamy znakomitych wykładowców profesorów, m.in. Andrzeja Zybertowicza, Pawła Skibińskiego, Jana Żaryna. Będą parlamentarzyści, znani publicyści. Na zakończenie będzie wicepostulator procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego o. Gabriel Bartoszewski. No i będzie teatr przygotowany przez młodzież z parafii św. Stefana pt. "Prymas". Przed nami wiele ciekawych wydarzeń. Bardzo serdecznie zapraszam - mówi ks. Jędrzejewski.
Program tutaj.
Tydzień Społeczny organizuje Akcja Katolicka Diecezji Radomskiej. Partnerami są Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri i parafia pw. św. Stefana w Radomiu.