- Tworzenie kultury jest nakazem Bożym i znakiem wielkości człowieka, która ma swoje źródło w Bogu - mówił bp Piotr Turzyński podczas Mszy św. sprawowanej z racji XX Dnia Papieskiego.
Eucharystia sprawowana była w radomskiej katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny na zakończenie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.
- Kończymy tradycyjnie w Dzień Papieski Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Warto sobie uświadomić, że to, iż człowiek tworzy kulturę, to stanowi o jego wyjątkowości i mówi nam, że jesteśmy ponad tym światem, więksi od świata, od roślin, zwierząt. Mamy coś w sobie więcej. I to nam otwiera drogę do uznania, że jest jakiś świat duchowy ponad nami. Jest Ktoś, kto obdarował, kto wsadził nam w serce pragnienie tworzenia, kto powiedział: "Czyńcie sobie ziemię poddaną". I dlatego człowiek pisze nuty, układa zgrabne słowa, ciosa skały, lepi w glinie, buduje domy, piękne świątynie, katedry, dobiera kolory i kształty, maluje, czyni refleksję nad historią, wybiega w przyszłość, tworzy piękne narracje, teatr i film. To tworzenie kultury jest nakazem Bożym i wyjątkowością człowieka, znakiem jego wielkości, która ma swoje źródło w Bogu. Inaczej trudno to wytłumaczyć, skąd to w człowieku - mówił bp Turzyński.
W homilii bp Piotr nawiązał do słów Jana Pawła II, który powiedział o kulturze, że jej zasadniczym zadaniem jest wychowanie, bo chodzi o to, żeby człowiek coraz bardziej stawał się człowiekiem. - Według Papieża kultura tworzy człowieka. I prawdziwą kulturą jest ta, która człowieka podnosi, która sprawia, że bardziej jest człowiekiem, kimś wyjątkowym. Bez kultury społeczeństwa i wspólnoty umierają. Jest też antykultura, bunt człowieka, który nie chce zgodzić się z naturą rzeczy, który nie chce zgodzić się z prawdą, z realizmem - podkreślił.
Bp Turzyński w homilii nawiązał również do słów Aleksandra Sołżenicyna, który powiedział, że w XX wieku największym darem dla ludzkości od Boga był polski Papież, bo przez niego wydarzyło się wiele dobra. - Nie wolno nam zapomnieć, że ten papież tworzył też cywilizację miłości swoim słowem, modlitwą, ofiarą, pisaniem wierszy, a wcześniej graniem w teatrze - tym wszystkim, co odnajdywał w swoim sercu jako talent, jako zew, jako wołanie duszy - zaznaczył.
Po Eucharystii Paweł Dycht, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej wręczył bp. Turzyńskiemu ryngraf wydany z racji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Z koncertem wystąpił Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod dyrekcją Pawła Szkopa. Koncert poświęcony był 100. rocznicy Cudu nad Wisłą.