Nowy numer 49/2020 Archiwum

Stanowisko radomskiego Klubu Inteligencji Katolickiej

Dotyczy ono wydarzeń po Orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 r.

Klub Inteligencji Katolickiej w Radomiu wyraża dezaprobatę wobec działalności środowisk proaborcyjnych w kraju i zagranicą oraz przypomina inicjatywy, jakie klub podjął w czasie swej 40-letniej działalności w zakresie ochrony życia nienarodzonych.

Oto pełna treść:

"Klub Inteligencji Katolickiej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Radomiu z szacunkiem i nadzieją przyjął decyzję Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 r. w sprawie ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, którą Trybunał uznał za niezgodną z Konstytucją RP.

KIK od początku swej czterdziestoletniej działalności przywiązywał ogromną wagę do zagadnienia ochrony życia nienarodzonych i podejmował działania w tym zakresie. Kilkakrotnie były wysyłane otwarte listy do wszystkich posłów na Sejm PRL, które wszechstronnie naświetlały indywidualną i społeczną szkodliwość aktu przerywania ciąży i apelowały o uchylenie „Ustawy o warunkach dopuszczalności przerywania ciąży i zapewnienie pełnej ochrony życia człowieka od chwili poczęcia”. 25 lutego 1989 r. Klub zorganizował spotkanie KIK-ów z całej Polski pod hasłem: "Obrona dzieci nienarodzonych", w którym uczestniczyło 19 przedstawicieli Klubów z różnych miast Polski. Inicjatywy środowisk katolickich na rzecz zniesienia godzącej w poczęte życie ustawy sprawiły, że 74 posłów wystąpiło do Sejmu PRL z projektem ustawy o ochronie praw dziecka poczętego. Kolejną inicjatywą KIK, która powstała w trakcie tych obrad, była ochrona prawna lekarzy odmawiających dokonywania aborcji, której podjęli się prawnicy zrzeszeni w Klubach. W 1992 roku – przed debatą nt. „ustawy antyaborcyjnej” – członkowie KIK w Radomiu złożyli list na ręce Marszałka Sejmu RP, w którym prosili Parlament RP o wzięcie pod ochronę życia nienarodzonych. Cztery lata później KIK apelował do Sejmu RP II kadencji, o zaprzestanie prac nad liberalizacją ww. ustawy. Bezpośrednio po uchwaleniu obowiązującej do dziś "Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży" - w piśmie do senatorów ziemi radomskiej – Klub określił ją jako "antyludzką". Po wyborach w jesieni 1997 roku, radomski Klub wyraził przekonanie, że Polska „otrzyma właściwe prawodawstwo prorodzinne”. W 2000 roku Klub wyraził zaniepokojenie działaniami polityków propagujących „kulturę śmierci” i zmierzających do liberalizacji ustawy. KIK aktywnie działa również na tym polu w Radomiu. Ze struktur Klubu zrodziło się Towarzystwo Obrony Nienarodzonych, które będąc odrębną organizacją zrzeszało równocześnie wielu członków radomskiego Klubu. Radomski KIK wielokrotnie uczestniczył w organizacji Marszów dla Życia i Rodziny oraz apelował do Rady Miejskiej o fundusze na potrzeby Domu Matki i Dziecka w Radomiu.

Klub Inteligencji Katolickiej w Radomiu wyraża dezaprobatę wobec działalności środowisk proaborcyjnych w kraju i zagranicą, których agresywne i przestępcze działania godzą w prawa człowieka oraz okazują brak szacunku dla polskich uregulowań prawnych i Konstytucji RP.

W imieniu Zarządu Prezes Klubu Jan Rejczak".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama