Nowy numer 23/2021 Archiwum

Odzyskały dawny blask

Zakończyły się tegoroczne renowacje dwóch XIX-wiecznych nagrobków na radomskiej nekropolii.

Dzięki wspólnemu działaniu i trosce Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego oraz parafii pw. św. Wacława w Radomiu, zarządcy nekropolii, zakończyły się tegoroczne renowacje dwóch zabytkowych nagrobków na cmentarzu przy ul. Limanowskiego - ks. Walentego Błochowicza oraz Wojciecha i Tekli Guzewiczów. Koszt prac to ponad 71 tys. zł.

- Tegoroczne prace konserwatorskie, współfinansowane z dotacji Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zostały wykonane z największą pieczołowitością przez pracownię Grzegorza Świerczyńskiego. Nagrobek ks. Błochowicza został wykonany z piaskowca szydłowieckiego w formie obelisku z kanelowaną kolumną i ażurowym zwieńczeniem. Koszt tej renowacji to prawie 33 tys. zł. Nagrobek W. i T. Guzewiczów wykonany został w formie steli zwieńczonej obeliskiem silnie zwężającym się ku górze, ustawionym na 6 kulach, i również wykonany został z piaskowca szydłowieckiego. Koszt tej renowacji to 38 tys. zł - mówi Sławomir Adamiec, wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego.

Ks. Walenty Błochowicz był rektorem kościoła św. Katarzyny.   Ks. Walenty Błochowicz był rektorem kościoła św. Katarzyny.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Komitet, z powodu epidemii koronawirusa nie prowadził w tym roku tradycyjnej kwesty. Społecznicy proszą, aby datki na ratowanie zabytkowych nagrobków ofiarodawcy składali w listopadzie do dużej skarbony przy wejściu na cmentarz (bezpośrednio za bramą) od ul. Limanowskiego lub przekazywali na konto komitetu. Przez 25 lat istnienia SKOKZCR zebrał ponad 700 tys. zł.

Nagrobki wyróżniają się swoim pięknem.   Nagrobki wyróżniają się swoim pięknem.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Na radomskiej nekropolii przy ul. Limanowskiego znajduje się ponad 300 zabytkowych nagrobków, wpisanych do rejestru zabytków województwa mazowieckiego, z czego ponad 30 zostało w pierwszej kolejności wskazanych przez komitet do pilnych prac konserwatorskich. Dzięki ofiarności społecznej część z nich udaje się każdego roku poddawać renowacji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama