Dorocznym obchodom, podczas których wręczono medale Kapituły Ostrobramskiej i powołano nowych kanoników gremialnych, przewodniczył bp Henryk Tomasik.
W sanktuarium MB Miłosierdzia, gdzie znajduje się jedyna w Polce wierna kopia wileńskiej Ostrej Bramy, odbyły się uroczystości odpustowe. Mszy św. przewodniczył bp Henryk Tomasik. Ordynariusz w homilii odniósł się do ataków na to, co dla katolików jest święte i ważne:
- W naszej codziennej modlitwie wypowiadamy słowa: "Święć się imię Twoje". Wypowiadając te modlitwę prosimy o to, aby osoba Pana Boga była traktowana przez nas i przez wszystkich ludzi jako świętość. Niestety, osoba Pana Boga, osoba Jezusa Chrystusa, Matki Najświętszej, Najświętsza Eucharystia, figury i obrazy świętych oraz świątynie nie są traktowane w tej chwili w Polsce jako świętość. Bolejemy nad tym. Coraz więcej ataków wymierzonych jest przeciwko Kościołowi oraz św. Janowi Pawłowi II. Polacy okazują się ogromnie niewdzięczni wobec kogoś, kto tyle dobra dokonał dla naszego narodu. Protestujemy przeciwko tym profanacjom, profanacjom wobec tego, co jest dla nas święte. Ale dla nas wierzących jest jeszcze jedno zadanie: My wierzący powinniśmy przede wszystkim wynagradzać Panu Bogu za te wszystkie świętokradztwa. Ofiara serca. Nasza ofiara serca to nasze wynagradzanie Panu Bogu za tych, którzy nie wierzą i nie miłują, za tych, którzy profanują to, co święte. Potrzebne są dobre serca, które złożą swój dar, swoją ofiarę serca, jako wynagrodzenie i zadośćuczynienie. To ofiarowanie Panu Bogu naszej modlitwy wynagradzającej, adoracji, ciszy przed Bogiem. To także składanie w ofierze przed Bogiem w wierze tego, co trudne: choroba, cierpienie, krzywda, przykrość, samotność. To nawet te dziś przykre maseczki. Wszystko może być darem, jako wynagrodzenie - mówił ordynariusz.
Homilia bp. Henryka Tomasika:
Na zakończenie Eucharystii uzupełniono członków Ostrobramskiej Kapituły Kanonickiej. - Nasza kapituła wspiera dzieła, której dokonują się w sanktuarium. Dlatego dziękuję Ekscelencji, że zechciał uzupełnić po śmierci kanoników gremialnych wakujące funkcje - mówił ks. prał. Jerzy Karbownik, kustosz sanktuarium. On sam, na wniosek Komendanta Powiatowego Policji w Skarżysku–Kamiennej, został odznaczony Krzyżem Niepodległości, za aktywną działalność zawodową i społeczną.
Nowi kanonicy gremialni skarżyskiej kapituły to: ks. Daniel Kobierski, proboszcz parafii w Mircu, ks. Andrzej Zarzycki, wykładowca śpiewu i muzyki kościelnej w radomskim Wyższym Seminarium Duchownym, ks. Jacek Kucharski, wykładowca Pisma św. w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu oraz diecezjalny moderator Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II, ks. Jacek Mizak, wykładowca teologii moralnej i wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu oraz ks. Piotr Walkiewicz, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezji Radomskiej.
Wręczono również doroczne medale skarżyskiej kapituły: Dominae de Porta Aciali operibusque misericordiae deditus: Pani z Ostrej Bramy i dziełom miłosierdzia oddany.
Na mocy posiedzenia Kapituły Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej medale w tym roku otrzymali: Sir Carl Albert Anderson, XIII Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba, największej charytatywnej organizacji w świecie, Maria Płachta, diecezjalna moderatorka Apostolatu Maryjnego, Rada Parafialna przy sanktuarium MB Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej, Stanisława Strukiel, zelatorka Kół Żywego Różańca w Pionkach i członkini III Zakonu św. Franciszka, Małgorzata Górka, diecezjalna doradczyni życia rodzinnego diecezji radomskiej w latach 1996-2018, Zofia Miernik, współzałożycielka i moderatorka dziewięciu grup Apostolatu Maryjnego w diecezji radomskiej.
- Czuję się zaszczycona, gdyż nie spodziewałam się takiego wyróżnienia. Dla mnie idea obrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci jest bardzo oczywista, że nie wyobrażam sobie, aby można było inaczej myśleć. Dla mnie, jako osoby wierzącej, życie ludzkie pochodzi od Boga i tylko On ma prawo to życie zakończyć. Wszyscy mamy je bronić i pielęgnować na wszystkich etapach jego rozwoju, a szczególnie gdy jest ono najsłabsze i bezbronne – mówi Małgorzata Górka.
Po Mszy św. w bazylice rozpoczęło się nabożeństwo eucharystyczne z Litania do MB Ostrobramskiej. Potem procesja eucharystyczna przeszła ze świątyni do kaplicy ostrobramskiej. Tu bp Henryk Tomasik udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem, a potem odśpiewano Apel Jasnogórski.