Wojewoda mazowiecki oczekuje od kierownictwa Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego na radomskim Józefowie pilnego raportu wyjaśniającego przyczyny, które spowodowały 10 grudnia zator karetek pod szpitalem. Skieruje także do placówki kontrolę.
Czy był to skutek długiego czasu oczekiwania na wynik testu antygenowego w kierunku SARS-CoV-2, czy efekt nieprawidłowej organizacji pracy na oddziale ratunkowym szpitala, a może przyczyny są jeszcze inne?
W związku z zaistniałą sytuacją Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego wydał następujące oświadczenie:
"W związku z informacjami o wydłużonym czasie oczekiwania karetek pogotowia przed Mazowieckim Szpitalem Specjalistycznym na Józefowie, 10 grudnia br., Wojewoda Mazowiecki zwrócił się z pilną prośbą do prezesa zarządu szpitala o niezwłoczne wyjaśnienie zaistniałej sytuacji, gdyż z przekazywanych przez wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego informacji wynika, że incydent ten mógł być spowodowany nieprawidłową organizacją pracy na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Wojewoda skieruje też do placówki kontrolę.
Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie prowadzi codzienne analizy czasu oczekiwania zespołów ratownictwa, przekazujących pacjentów do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego lub Izby Przyjęć. Szczegółowy monitoring wskazuje, że w ostatnich tygodniach czasy oczekiwania karetki na przekazanie pacjenta do szpitala uległ znacznej poprawie. Dłuższy czas oczekiwania karetek w Radomiu był zatem incydentem, wymagającym dokładnego wyjaśnienia.
Wojewoda Mazowiecki oczekuje od kierownictwa placówki Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego na Józefowie pilnego raportu wyjaśniającego przyczyny, które spowodowały 10 grudnia br. zator karetek pod szpitalem. Niezależnie od tego urząd wojewódzki prowadzi dokładną analizę działania zespołów ratownictwa tego dnia - na podstawie m.in. raportu lekarza koordynatora ratownictwa medycznego.
Z przeprowadzonej wstępnej analizy Wydziału Zdrowia, Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie wynika, że wydłużony czas oczekiwania Zespołów Ratownictwa Medycznego przed szpitalem na Józefowie, który spowodował wczoraj (czwartek 10 grudnia br.) kolejkę karetek przed SOR, to incydent, który mógł wynikać z nieprawidłowej organizacji pracy na oddziale ratunkowym szpitala, m.in. długiego czasu oczekiwania na wynik testu antygenowego w kierunku SARS-CoV-2. Mazowiecki Urząd Wojewódzki po otrzymaniu wyjaśnień od prezesa szpitala dokona pogłębionej analizy sytuacji w celu jej wyjaśnienia i zapobiegnięcia podobnym incydentom w przyszłości.
Ponadto Mazowiecki Urząd Wojewódzki informuje, że z naszych informacji wynika, że obecnie sytuacja w Radomiu uległa poprawie. Wojewoda Mazowiecki oczekuje niezwłocznego wprowadzenia pilnej zmiany organizacyjnej w celu sprawniejszego przekazywania pacjentów przez ZRM i uniknięcia w przyszłości powyższej sytuacji.
Jednocześnie informujemy, że Wojewoda Mazowiecki od początku pandemii na bieżąco monitoruje sytuację w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych oraz czas pracy zespołów ratownictwa medycznego od momentu przyjęcia zgłoszenia do momentu przekazania pacjenta do szpitala. Odział Ratownictwa Medycznego MUW analizuje czas oczekiwania zespołów ratownictwa medycznego, które przekazują pacjentów do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego lub Izby Przyjęć. Na bieżąco wyjaśniane są również sytuacje, w których przekazanie pacjenta budziło wątpliwości.
W związku z nieprawidłowymi praktykami stosowanymi przez szpitale opracowane zostały zalecenia dla szpitalnych oddziałów ratunkowych oraz izb przyjęć dotyczące postępowania z pacjentami ze stwierdzonym zakażeniem lub podejrzanych o zakażenie SARS-CoV-2.
Wydział Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie jest w stałym kontakcie z podmiotami leczniczymi, dysponentami ZRM, konsultantami wojewódzkimi (w szczególności w dziedzinie chorób zakaźnych czy medycyny ratunkowej). Wzmacniana jest także rola Wojewódzkiego Koordynatora Ratownictwa Medycznego, który wraz z zespołem monitoruje 24 godziny na dobę sytuację w ratownictwie medycznym. Mazowiecki Urząd Wojewódzki prowadzi całodobowy monitoring odmów przyjęć pacjentów przywiezionych przez Zespół Ratownictwa Medycznego do szpitali oraz placówek, które nie udzieliły pacjentowi pomocy. Wszystkie przypadki, w których nastąpiła odmowa przyjęcia oraz długie czasy oczekiwania zespołów ratownictwa medycznego w szpitalach, przekazywane są do Narodowego Funduszu Zdrowia.
Obecnie na terenie województwa mazowieckiego bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów zabezpiecza 200 zespołów ratownictwa medycznego".