Nowy Numer 16/2024 Archiwum

List otwarty w obronie św. Jana Pawła II

"Nie zgadzamy się na niszczenie i zakłamywanie spuścizny naszego Patrona" - napisali jego sygnatariusze, czyli Społeczna Rada Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.

W obronie pamięci i czci św. Jana Pawła II otwarty list wystosowała Rada Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.

Rodzina Szkół im. Jana Pawła II działa od października 1998 roku. Tworzą ją placówki, które obrały za patrona papieża Polaka. Skupia ona ponad 1000 placówek edukacyjnych (od przedszkoli po uniwersytety) rozsianych po całej Polsce i poza jej granicami. Kształci się w nich około 300 000 dzieci i młodzieży. Jest to bez wątpienia trwały i cenny znak, jaki odcisnął na ziemi polskiej pontyfikat największego w dziejach Polaka. W styczniu 2005 roku została powołana Społeczna Rada Rodziny Szkół im. Jana Pawła II z siedzibą w Publicznej Szkole Podstawowej nr 14 Integracyjnej im. Jana Pawła II w Radomiu. Jej zadaniem jest koordynowanie  podejmowanych przez Rodzinę inicjatyw o wymiarze ogólnopolskim.  Opiekę duszpasterską  nad naszym ruchem społecznym sprawuje bp Henryk Tomasik. Jednym z bardziej spektakularnych przejawów działalności Rodziny Szkół jest coroczne organizowanie ogólnopolskich pielgrzymek uczniów, rodziców i nauczycieli na Jasną Górę. Cyklicznie odbywają się również spotkania przedstawicieli szkół.

Oto treść listu:

"W ostatnim czasie w Polsce i na świecie obserwujemy głębokie podziały, konflikty, a nawet walkę ludzi o różnych poglądach, różnym widzeniu świata, różnym poziomie kultury osobistej. Tradycyjny system wartości, oparty na chrześcijaństwie, które leży u podstaw naszej kultury, jest coraz częściej kwestionowany. Najwyraźniej widać to w afirmacji tzw. cywilizacji śmierci (m.in. aborcja, eutanazja) oraz podważaniu fundamentalnego znaczenia rodziny (osłabienie jej trwałości, dążenie do zrównania statusu związków homoseksualnych z małżeństwem czy ideologia gender przypisująca decydującą rolę tzw. płci kulturowej i subiektywnemu określeniu własnej płci).

Coraz wyraźniejszy atak na chrześcijańskie podstawy życia społecznego w naszej Ojczyźnie sprawia, że bardziej niż dotąd potrzebujemy cieszących się szczególnym uznaniem i poważaniem osób, do których można się odwoływać. Przeżywamy głęboki kryzys autorytetów. Wielu spośród tych, którym ufaliśmy, okazało się tego zaufania niegodnymi. Szczególnie bolesne są doniesienia o skandalach obyczajowych, a nawet przestępstwach kryminalnych niektórych ludzi Kościoła, także tych pełniących eksponowane funkcje i zajmujących w nim wysokie stanowiska.

W tej sytuacji bardzo ważne jest, aby w słusznej krytyce, ocenie postaw i zachowań nie pogrzebać zaufania i dumy z tych, którzy byli i są szlachetnymi, oddanymi Bogu i ludziom.

Jako przedstawiciele nauczycieli i pracowników ponad tysiąca placówek oświatowych w Polsce, które obrały za swojego patrona św. Jana Pawła II, czujemy się w obowiązku zabrać głos wobec coraz częstszych prób podważania autorytetu naszego wielkiego Polaka.

Jan Paweł II był - jak to sam określił - orędownikiem cywilizacji życia. Przestrzegał przed niebezpieczeństwami, jakie niesie ze sobą świat pozbawiony duchowych wartości opartych na Dekalogu i prawach naturalnych. Największą uwagę zwracał zawsze na rodzinę - jako tę, która stanowi podstawę społeczeństwa. W niej upatrywał źródeł wszystkiego, co dla każdego człowieka najważniejsze - szacunku, miłości, bezpieczeństwa, głębokiej wiary.

Karol Wojtyła to postać, do której rodzice, nauczyciele i wychowawcy odwołują się w trudnym dziele wychowania młodych ludzi. Próby przypisywania mu zaniedbań, w tym tuszowania skandali obyczajowych, mogą przynieść niepowetowane straty na polu formowania postaw nowych pokoleń.

Zgodnie z nauczaniem i przykładem życia Patrona powierzone nam dzieci i młodzież wychowujemy w duchu szacunku do drugiego człowieka, uczymy brania odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Dbamy o rozwój ich talentów i pasji. Dokładamy starań, by ukształtować wrażliwych, miłujących Ojczyznę młodych Polaków.

Bezsprzecznie każdemu człowiekowi - niezależnie od jego przekonań - przysługuje prawo do wyrażania siebie i swoich poglądów. Chcemy wolności słowa, chcemy wolności światopoglądowej, chcemy ścierania się postaw i sposobów widzenia świata. Nie dajemy przyzwolenia na to, by otwartość na inność była jednoznaczna z burzeniem naszego systemu - postrzeganych jako tradycyjne - wartości.

Społeczna Rada Rodziny Szkół im. Jana Pawła II"

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy