Taką decyzję podjęło Kolegium Konsulatorów. Wcześniej odbyło się ogłoszenie przyjęcia przez papieża Franciszka rezygnacji z urzędu ordynariusza radomskiego i mianowania jego następcy, bp. Marka Solarczyka.
Administrator posiada tymczasową władzę w diecezji aż do jej objęcia przez nowego ordynariusza. Prowadzi sprawy bieżące i nie podejmuje ważnych decyzji.
- Zgodnie z Dekretem De nomine episcopi in prece eucharistica proferendo z dnia 9 października 1972 r. ówczesnej Świętej Kongregacji ds. Kultu Bożego (nr I c), a także z oficjalnym komentarzem w biuletynie Notitiae 1972 (s. 349nn), po przyjęciu przez papieża rezygnacji dotychczasowego biskupa diecezjalnego i wyborze administratora będącego biskupem, w Modlitwie Eucharystycznej wymienia się odtąd imię biskupa administratora. Imię Biskupa Administratora Diecezji Radomskiej należy wymieniać podczas każdej Mszy Świętej sprawowanej na terenie diecezji od dnia 4 stycznia br. W modlitwie wstawienniczej za Kościół w np. II Modlitwie eucharystycznej, po słowach: "razem z naszym papieżem Franciszkiem" dodaje się: "naszym biskupem Henrykiem oraz całym duchowieństwem". Imię biskupa administratora będzie się wspominać w Modlitwie eucharystycznej do dnia kanonicznego objęcia diecezji przez nowego biskupa radomskiego - wyjaśnia ks. Tomasz Herc, liturgista.
Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Henryka Tomasika z urzędu ordynariusza radomskiego, który ukończył 75 lat. Jednocześnie ojciec święty mianował biskupem radomskim bp. Marka Solarczyka, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej.
Ogłoszenie tej decyzji odbyło się w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. List nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio odczytał bp Piotr Turzyński.
Za 11 lat posługi w diecezji radomskiej biskupowi seniorowi Henrykowi Tomasikowi podziękował ks. prał. Edward Poniewierski, kanclerz kurii diecezji radomskiej. Przybliżył także życie i działalność nowego ordynariusza. Z kolei ks. Szymon Pikus, prawnik i ekonom diecezji, przedstawił prawną sytuację w diecezji po ustąpieniu ordynariusza.
- Chcę w imieniu całego duchowieństwa naszej diecezji bardzo serdecznie podziękować księdzu biskupowi za bardzo ofiarną, pełną miłości do Kościoła radomskiego i do nas, kapłanów, posługę w naszej diecezji - mówił kanclerz.
Podziękowanie ks. E. Poniewieskiego:
Podczas poniedziałkowej uroczystości, po poinformowaniu przez bp. Piotra Turzyńskiego o posiedzeniu Rady Konsultorów, bp Henryk Tomasik złożył podziękowania dla wszystkich księży, bliższych i dalszych współpracowników, osób troszczących się o Kościół radomski. Złożył również życzenia nowemu biskupowi radomskiemu i poprosił o życzliwe przyjęcie go w diecezji.
- Patrzymy w przyszłość z ufnością. Nowemu biskupowi radomskiemu życzę Bożego błogosławieństwa w prowadzeniu diecezji drogami Ewangelii. Życzę także pięknej i owocnej współpracy z kapłanami, osobami życia konsekrowanego i wiernymi świeckimi. Bardzo proszę wszystkich o życzliwe przyjęcie nowego biskupa radomskiego i podjęcie gorliwej współpracy w budowaniu Chrystusowego Kościoła - powiedział bp Tomasik.
- Św. Hieronim przekazał ciekawą informację o św. Janie Ewangeliście. Gdy św. Jan był już w podeszłym wieku i nie mógł dużo mówić, powtarzał jedno zdanie. Tym zdaniem chcę zakończyć posługę biskupa radomskiego: "Synaczkowie, miłujcie się wzajemnie". Niech Pan Bóg wszystkim błogosławi. Szczęść Boże! - zakończył.
Podziękowanie bp. Henryka Tomasika:
Przemówienie zakończyły długie oklaski obecnych w seminaryjnej kaplicy księży.