Nowy numer 17/2024 Archiwum

Sanepid informuje

Na terenie miasta Radomia i powiatu radomskiego sytuacja epidemiologiczna nie odbiega od sytuacji epidemiologicznej na Mazowszu. Nałożono jeden mandat.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomiu od 1 do 29 stycznia przeprowadziła 199 kontroli w tym: branży gastronomicznej (bary, sklepy spożywcze, restauracje, domy weselne, kawiarnie), hotelach i innych obiektach świadczących usługi noclegowe, klubach i siłowniach fitness, parkach trampolin, salach zabaw dla dzieci, zakładach kosmetycznych i fryzjerskich, gabinetach tatuażu, pokojach zagadek i galeriach handlowych. - Celem kontroli było sprawdzenie przestrzegania zasad określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią COVID-19. Kontrole zostały przeprowadzone samodzielnie przez przedstawicieli Państwowej Inspekcji Sanitarnej bądź z udziałem funkcjonariuszy Policji. W jednym obiekcie gastronomicznym stwierdzono uchybienia sanitarno-higieniczne i nałożono mandat karny. Kontrole prowadzone przez Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych w województwie mazowieckim potwierdzają stosowanie się do antyepidemicznych obostrzeń - informuje Małgorzata Gregorczyk, rzecznik prasowy PSSE Radom.

Wyniki kontroli przeprowadzonych przez powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne województwa mazowieckiego od początku tego roku (po wprowadzeniu już dodatkowych obostrzeń) wskazują na przestrzeganie obostrzeń przez mazowieckich przedsiębiorców. Od 1 do 24 stycznia w samej branży gastronomicznej przeprowadzono 602 kontrole mające na celu weryfikację przestrzegania określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z COVID-19. Kontrole zostały przeprowadzone samodzielnie przez przedstawicieli Państwowej Inspekcji Sanitarnej bądź z udziałem funkcjonariuszy Policji. Jedynie w przypadku 7 przedsiębiorców zaobserwowano łamanie obostrzeń i wszczęto postępowania administracyjne w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej. Niezależnie od tego w sześciu obiektach nałożono siedem grzywien w drodze mandatów karnych za uchybienia sanitarno-higieniczne.

- Rozumiemy ogromną determinację i niejednokrotnie rozpacz przedsiębiorców wynikające z utrzymujących się obostrzeń i zakazów uruchomienia działalności - mówi dr n. med. Przemysław Rzodkiewicz, mazowiecki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny. - Trzeba jednak zrozumieć, że wprowadzone ograniczenia pomagają zahamować rozprzestrzenianie się wirusa. Naszym celem nie jest karanie i nękanie przedsiębiorców grzywnami czy mandatami. Jako Inspekcja Sanitarna stoimy jednak na straży zdrowia publicznego obywateli i w przypadku gdy dochodzi do łamania przepisów dotyczących ograniczenia epidemii, musimy podejmować zdecydowane działania zgodne z procedurami opisanymi w przepisach prawa. W tym miejscu pragnę podziękować przedsiębiorcom i mieszkańcom Mazowsza za dotychczasowe wysiłki w okazaniu zrozumienia działań, jakie prowadzą powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne. Apeluję również: wytrwajmy dla nas wszystkich, dla naszego zdrowia! - dodaje Rzodkiewicz.

- W Polsce wciąż lockdown nie jest tak ostry jak w sąsiednich krajach. Drakońskie obostrzenia wobec mieszkańców zaczęły od czwartku 28 stycznia na Słowacji, gdzie nie można wyjść na zewnątrz bez posiadania negatywnego wyniku testu COVID-19. W Niemczech głęboki lockdown obowiązuje do połowy lutego. Dyscyplina w przestrzeganiu narzuconych obostrzeń oraz rozwijający się Narodowy Program Szczepień pozwolą zapanować nad epidemią i zbliżyć się do dni, kiedy znów będziemy żyć i pracować „normalnie”. Tymczasem przedsiębiorcy, których działalność została dotknięta w największym stopniu, mogą skorzystać z tarczy antykryzysowej, na przykład do 31 stycznia można składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek za listopad 2020 - mówi M. Gregorczyk. - W czwartek ogłoszono, że od 1 lutego otwarte zostaną galerie handlowe i instytucje kultury typu galerie sztuki i muzea z zachowaniem pełnego reżimu sanitarnego (dezynfekcja, dystans - 1 osoba na 15 m kw., obowiązkowe maseczki). Zniesione zostają tzw. godziny dla seniorów. Pozostałe obostrzenia wprowadzone pod koniec grudnia zostają przedłużone do 14 lutego. Szczegółowa lista obostrzeń na  www.gis.gov.pl lub/i https://www.gov.pl/web/koronawirus.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy