Dlaczego ciasto rośnie? Czy wodą można rozpalić ognisko? Czy z cukru można zrobić lustro? - to tylko niektóre z pytań.
Po przerwie spowodowanej obostrzeniami sanitarnymi wracają zajęcia w klasach I-III. W sobotę 6 lutego od godz. 9 do 12 w sali numer 306 budynku Wydziału Inżynierii Chemicznej i Towaroznawstwa Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego, mieszczącym się przy ul. Chrobrego 27 w Radomiu, zostaną przeprowadzone zajęcia pt. "Ciekawostki ze świata chemii".
- Jest to cykl krótkich pogadanek dla młodszych dzieci, ale przede wszystkim zajęcia realizowane w prawdziwym laboratorium chemicznym. Interesujące eksperymenty, prowadzone w formie pokazów oraz wspólnej zabawy, zachęcą młodych studentów do twórczego myślenia, uważnej obserwacji, wysnuwania wniosków oraz zachwycenia się fascynującym światem chemii. Dzieci poznają zasady bezpiecznej pracy w laboratorium oraz zrozumieją konieczność ich przestrzegania. Młodzi naukowcy będą mieli okazję do współdziałania przy różnych czynnościach laboratoryjnych a także do samodzielnego wykonywania prostych ćwiczeń. Spróbujemy wspólnie poszukać odpowiedzi na wiele pytań, m.in.: Dlaczego ciasto rośnie? Czy wodą można rozpalić ognisko? Czy z cukru można zrobić lustro? Jak wydobyć chlorofil z liści pietruszki? Jak zasadzić podwodny ogród? Czy można wywołać erupcję chemicznego wulkanu? Jak hodować chemicznego kameleona? Co to są i do czego służą hydrożele? - informuje dr hab. Dariusz Trześniowski, prof. UTH, rzecznik prasowy Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. K. Pułaskiego w Radomiu.
Zajęcia realizowane są w ramach projektu "Uniwersytet dzieciom", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 Oś Priorytetowa III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Działanie 3.1. Kompetencje w szkolnictwie wyższym.