Nowy numer 15/2024 Archiwum

Biblioteka w Radomiu na Dzień Bezpiecznego Internetu

Trzeba uważać na to, co udostępniamy w sieci. Często są to niestety nasze dane osobowe.

Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu z okazji obchodzonego Dnia Bezpiecznego Internetu. zaprosiła na spotykanie z policjantami Wydziału Prewencji Miejskiej Policji w Radomiu. Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Co roku radomscy policjanci podejmują działania mające na celu propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienia rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa on-line oraz promocję pozytywnego wykorzystania internetu.

Na czytelników, jak też gości Biblioteki, czekali: asp. szt. Kamila Adamska i st. sierż. Kamil Warda wydział Prewencji Komendy Miejskiej w Radomiu.

Policjanci przygotowali stoisko profilaktyczno-edukacyjne, gdzie każdy mógł skorzystać z porady i przygotowanych materiałów.

- W Dniu Bezpiecznego Internetu, którego głównym celem jest przeciwdziałanie cyberprzestępstwom, nasze działania kierujemy  do czytelników i czytelniczek Biblioteki udostępniając również  materiały profilaktyczno-informacyjne, dotyczące cyberbezpieczeństwa - mówi Kamila Adamska.

Policjanci odpowiadali na pytania, jak również, szczególnie w przypadku najmłodszych odwiedzających bibliotekę, przypominali, o podstawowych zasadach bezpieczeństwa przy korzystaniu z Internetu.

- Jedno z niebezpieczeństw to kontakty z osobami obcymi. To osoby, które spotykamy w realu, ale przede wszystkim w cyberprzestrzeni. One mają w stosunku do nas zamiary różne. Musimy być wrażliwi na to, czego taka osoba od nas chce, czego wymaga, jakie dane osobowe chce, aby jej udostępnić - zaznacza pani Kamila. Jak podkreśla,  „czerwone światełko” powinno się nam zapalić, jeżeli ta osoba chce od nas tych danych, których nigdy, nikomu nie powinniśmy dawać.

- To dotyczy przede wszystkim dzieci, które trzeba uświadomić. Również osób starszych, by doczytały wszystkie informacje. Szczególnie te pisane małym drukiem. Profilaktyka jest wciąż potrzebna, dlatego staramy się spotykać z osobami z różnych pokoleń. Odwiedzamy szkoły i kluby seniorów - mówi pani Kamila.

W Komendzie Wojewódzkiej Policji jest Wydział do Walki z Cyberprzestępczością. Tam zgłasza są na bieżąco różnego rodzaju nadużycia związane z cyberprzestrzenią. Jeśli, ktoś ma jakakolwiek sprawę do zgłoszenia, to są również komisariaty, posterunki w powiecie i tam też policjanci przyjmują tego typu zgłoszenia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy