Został nim ks. dr Marek Adamczyk, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi na os. Akademickim w Radomiu, były diecezjalny duszpasterz młodzieży.
Nasza diecezja miała już delegata Biskupa Radomskiego ds. ochrony dzieci i młodzieży, ks. dr. Jarosława Wojtkuna, rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Obok tej funkcji, którą nadal pełni ks. Wojtkun, bp Marek Solarczyk powołał diecezjalnego duszpasterza osób pokrzywdzonych.
- To dla mnie całkowicie nowa funkcja. Mam jakieś wyobrażenie, ale to się musi jeszcze krystalizować. Będę chciał się spotkać z duchownymi, np. z Warszawy, którzy od dawna zajmują się problemem seksualnego wykorzystania dzieci i młodzieży przez duchownych. Bez wątpienia chodzi tu o szeroko aspektową opiekę duchową, by ci ludzie mogli przyjść i by byli wysłuchani oraz zrozumieni w Kościele. Chodzi też o to, kiedy będzie taka potrzeba, by pomóc im stanąć na nogi: np. znaleźć odpowiedniego psychologa, wspierać w terapii, we wracaniu do normalnego życia. Ale ważną sprawą jest także to, by ocalić w tych ludziach wiarę, nie tyle wiarę w Kościół czy w księży, co w Pana Boga, w Chrystusa Zbawiciela. Sam osobiście nie spotkałem się nigdy z osobami skrzywdzonymi przez księży, ale z osobami skrzywdzonymi w tym względzie przez innych. Z tego doświadczenia wiem, jak ważne jest to, by te osoby w bezpiecznym środowisku mogły o tym powiedzieć. Zasadnicze zadanie to opieka duchowa nad skrzywdzonymi przez duchownych, ale jeśli przyjdzie ktoś skrzywdzony przez innych, nie zostawimy go bez pomocy, mówiąc: to nie nasz problem - mówi ks. Marek Adamczyk.
Na stronie internetowej diecezji radomskiej w dziale "Kuria", a następnie w zakładce "Ochrona dzieci" zostały opublikowane "Normy ochrony dzieci i młodzieży oraz zasady praktyk duszpasterskich w diecezji radomskiej". Są tam także dane kontaktowe ks. Jarosława Wojtkuna, delegata Biskupa Radomskiego ds. ochrony dzieci i młodzieży, oraz ks. Marka Adamczyka, diecezjalnego duszpasterza osób pokrzywdzonych.
- Normy mają uwrażliwić każdego z nas na to, abyśmy z troską podchodzili do dzieci i młodzieży, aby pomagać im rozwijać to, co jest pięknem i bogactwem ich życia. Normy odwołują się także do pewnych wskazań duszpasterskich. Są tam również zapisy, które odnoszą się do sytuacji, kiedy dowiemy się o skrzywdzeniu takiej osoby, w jaki sposób jej pomóc, w jaki sposób odnieść się, by zachować przepisy prawa państwowego, ale jednocześnie być konsekwentnym w zachowaniu przepisów kościelnych - powiedział bp Marek Solarczyk na antenie Radia Plus Radom.