Bp Marek Solarczyk przewodniczył Mszy św., podczas której do kościoła MB Częstochowskiej zostały wprowadzone relikwie założyciela Rycerzy Kolumba.
Tym samym rozpoczęła się peregrynacja relikwii błogosławionego po Polsce, która potrwa przez najbliższy rok. Radości z tego faktu nie kryje ks. kan. Wiesław Lenartowicz, kapelan Rycerzy Kolumba i proboszcz parafii MB Częstochowskiej w Radomiu. - Rada Rycerzy Kolumba działa w naszej parafii od 15 lat. Jest jedną z najstarszych w Polsce. Cieszy nas, że obok Częstochowy i Rzeszowa to właśnie Radom, nasza parafia, otrzymały relikwie bł. ks. Michaela McGivneya - mówi proboszcz.
- To błogosławiony, który tak bardzo mocno przypomina nam o konieczności budowania męskiej duchowości i podpowiada dzisiejszym duszpasterzom, jak pracować z mężczyznami. A do tego wielkim znakiem na dzisiaj jest to, że cud, który zadecydował o beatyfikacji, był uzdrowieniem dziecka nienarodzonego - mówi Andrzej Anasiak, były delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.
- Aby mężczyźni byli jak biblijny Noe - apelował w homilii bp Solarczyk, odnosząc się do czytań mszalnych. Ordynariusz wskazał tutaj na rolę mężczyzny, jako tego, który pozwala się Bogu ocalić, i pracuje na rzecz ocalenia innych, a przede wszystkim rodziny. Ordynariusz wskazał na wielką wartość, jaką jest miłosierdzie, jedność i braterstwo.
Homilia bp. Marka Solarczyka:
Peregrynacja obejmie te parafie, w których działają Rycerze Kolumba oraz te, które zechcą przyjąć relikwie w swoich wspólnotach. - Relikwie będą nawiedzały najpierw parafie w naszej diecezji, gdzie są Rycerze Kolumba, a później te, do których zaproszą nas księża. Będą peregrynowały też na terenie północno-wschodniej części naszego kraju. W tym czasie będziemy chcieli propagować osobę i dzieła ks. McGivneya, bo jesteśmy przekonani, że to jest dzieło opatrzności - wyjaśnia ks. Lenartowicz.
Rycerze Kolumba za namową Jana Pawła II i na zaproszenie kard. Józefa Glempa przybyli do Polski w 2005 r. i rozpoczęli tu działalność. Pierwszą radą w Polsce w 2006 r. była krakowska Rada im. Jana Pawła II, mająca siedzibę przy sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Rycerze Kolumba są największą na świecie międzynarodową organizacją katolicką o charakterze charytatywnym. Obecnie zrzesza prawie 2 miliony członków na całym świecie. Dziś w Polsce zakon skupia około 7 tys. członków, działających w ponad 100 radach na terenie 28 diecezji. Rycerzem może zostać mężczyzna, praktykujący katolik, który ukończył 18 lat.