Nowy numer 15/2021 Archiwum

Życzenia od ordynariusza radomskiego dla bp. Piotra Turzyńskiego

28 lutego przypada rocznica święceń biskupich Piotra Turzyńskiego, sufragana radomskiego.

Z tej okazji na antenie Radia Plus w programie "Kwadrans dla Pasterza" bp Marek Solarczyk złożył mu życzenia: "Drogi biskupie Piotrze, 6 lat to już jest taki wyjątkowy czas doświadczeń. Każdy z nas ma swoje wyobrażenia na temat tego, czym jest posługa biskupia. Drogi biskupie Piotrze, poprzez to, co ty już przeżywałeś i przeżywasz, dobrze wiesz, jaka to jest tajemnica i ludzkich spraw, i ludzkiego zaangażowania, i tego, co jest pięknem i wyzwaniem dla wspólnoty Kościoła. Ale przede wszystkim jest to tajemnica tego wyjątkowego daru, jaki Bóg ofiarowuje w tych różnych duchowych doświadczeniach. Życzę, aby ta posługa była jak najmocniejsza, jak najbardziej przepełniona mocą Boga. A w tym, co, biskupie Piotrze, niesiesz w twojej życzliwości i otwartości, na pewno też będzie wiele innych darów dla ludzi. Niech Pan Bóg to umacnia" - powiedział ordynariusz.

Dołączamy się do życzeń i zapewniamy o modlitwie.

Biskup Turzyński urodził się 28 września 1964 r. w Radomiu. Uczył się w IV LO im. T. Chałubińskiego. W latach 1982-1988 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu i Radomiu. Święcenia kapłańskie przyjął 28 maja 1988 roku. Przez rok pracował jako wikariusz w Ostrowcu Świętokrzyskim. Potem studiował patrologię w Rzymie. W 1996 r. na Papieskim Uniwersytecie  Gregoriańskim otrzymał doktorat nauk teologicznych. Habilitował się w 2014 roku. W latach 1995-2006 był ojcem duchownym w WSD w Radomiu, a następnie był tam wicerektorem i wykładowcą patrologii. W seminarium prowadził teatr klerycki. Był dyrektorem diecezjalnej rady ds. stałej formacji kapłanów oraz dyrektorem diecezjalnej rady ds. życia konsekrowanego. W 2008 r. objął funkcję przewodniczącego synodalnej komisji ds. kultury, mediów i nowej ewangelizacji. Jest cenionym rekolekcjonistą. Przygotowywał spotkania dla młodzieży z diecezji radomskiej pod nazwami Kuźnia Młodych, Apele Młodych i Diecezjalne Dni Młodzieży. Jest inicjatorem Stowarzyszenia "Młyńska. Verum, Bonum, Pulchrum", organizującego Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej.

17 stycznia 2015 r. papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym diecezji radomskiej ze stolicą tytularną Usula. Święcenia biskupie otrzymał 28 lutego 2015 roku. Jako dewizę biskupią przyjął słowa: "Ecclesia Mater - Mater Ecclesiae" (Kościół Matka - Matka Kościoła).

Galeria wspomnieniowa z sakry bp. Turzyńskiego tutaj.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama