To był 8. etap pielgrzymowania z Warszawy do Krakowa Świętokrzyską i Małopolską Drogą Świętego Jakuba.
Jakubowi pielgrzymi kolejny etap weekendowego pielgrzymowania Świętokrzyską Drogą Świętego Jakuba rozpoczęli w Skaryszewie od porannej Mszy świętej, którą w intencji pielgrzymów, w tym pielgrzymów duchowych, sprawował i homilię wygłosił proboszcz ks. kan. Dariusz Skrok, honorowy członek Konfraterni. Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Skaryszewie jest kościołem stacyjnym Świętego Roku Kompostelańskiego. Pielgrzymi po wyjściu ze Skaryszewa udali się w kierunku celu 8. etapu do kościoła św. Leonarda w oddalonym o 27 kilometrów Mircu. Droga prowadziła przez Wilczną, Łączany, Pomorzany, Las Polański, Osiny i Trębowiec. Podczas wędrówki pielgrzymi modlili się indywidualnie.
- W sąsiedztwie wsi Osiny, na terenie Nadleśnictwa Marcule przy leśnej kapliczce zamontowanej przez Konfraternię, odbyła się modlitwa wspólna. Rozważaliśmy Ewangelię dnia, momenty chwały Chrystusa i Apostołów Piotra, Jakuba i Jana, których Jezus zabrał ze sobą na Górę Tabor. Odmówiliśmy modlitwę pielgrzyma i litanię do Świętego Jakuba. Polecaliśmy jego opiece Kościół święty, aby przed światem dawał świadectwo o męce i zmartwychwstaniu Chrystusa. Polecalismy pielgrzymów, którzy pielgrzymowali lub będą pielgrzymować Świętokrzyską Drogą Świętego Jakuba oraz tych wszystkich, którzy będą się modlić do Świętego Jakuba, przy tej leśnej kapliczce – mówi Marek Sokołowski, senior Konfraterni Św. Jakuba Starszego Apostoła przy katedrze polowej Wojska Polskiego.
Pielgrzymi po ponad 6 godzinach marszu doszli do kościoła św. Leonarda w Mircu-Podborkach. Obecny kościół parafialny pochodzi z lat 1844–1850. Obraz św. Leonarda, patrona parafii i kościoła, przedstawiający świętego w stroju opata z pastorałem i kajdanami, w otoczeniu 4 aniołów, namalowany został na desce w 1500 roku.
- Członkowie i sympatycy Konfraterni św. Jakuba pielgrzymują do Krakowa w intencji beatyfikacji ks. Stefana kard. Wyszyńskiego, która miała odbyć się 7 czerwca 2020 r. w Warszawie, lecz z powodu pandemii została zawieszona, na czas po ustaniu zagrożenia epidemicznego, a także w intencji Ordynariatu Polowego i Kościoła w Polsce. Po indywidualnej modlitwie w mirzeckim kościele i uzyskaniu potwierdzenia pielgrzymki w paszporcie pielgrzyma, zakończyliśmy 8 etap pielgrzymowania z Warszawy do Krakowa Świętokrzyską i Małopolską Drogą Świętego Jakuba - wyjaśnia M. Sokołowski.