Mszy św. z tej okazji i z racji odpustu w kościele pw. Opieki św. Józefa przewodniczył bp Piotr Turzyński.
Jak powiedział bp Piotr, to było dziękczynienie za wszystkie pokolenia, które zostawiły w tej świątyni swój ślad wiary. W homilii podkreślił wyjątkowość św. Józefa, któremu Pan Bóg powierzył dwa największe skarby - swojego Syna i Matkę Bożą. Kaznodzieja starał się także wybiegać myślą w przyszłość, gdzie wiara będzie miała istotne znacznie. - Jeśli nie damy następnemu pokoleniu Pana Boga, to co mu damy? Pustkę? - pytał biskup i apelował, by jak św. Józef wychowywał Jezusa, ucząc Go odpowiedzialności i odwagi, tak by współcześni rodzice umieli wychować naszych młodych.
Homilia bp. Turzyńskiego:
Na zakończenie liturgii bp Turzyński zawierzył parafię św. Józefowi. Liturgiczne obchody 100-lecia parafii w Jedlni-Letnisku potrwają do 26 grudnia.
Historia parafii rozpoczyna się na początku XX wieku. - Wówczas przy stacji kolejowej Jedlnia powstała w latach 1905-1908 r. niewielka kaplica pw. Wniebowzięcia NMP, wzniesiona z cegły, z przeznaczeniem dla miejscowych wczasowiczów. Zbudowano ją staraniem dr. Zygmunta Płużańskiego oraz Karola Wickenhagena, Ludwika Żerańskiego, Aleksandra Sobeckiego i Franciszka Hertela. Posługę duszpasterską sprawowali tam księża z parafii pw. św. Jana w Radomiu lub księża przebywający tam na urlopie. Parafia została erygowana 28 kwietnia 1921 r. przez bp. Mariana Ryxa. Pierwotna nazwa parafii to Myśliszowice, od 1929 r. - Piotrowice, a od 1961 r. - Jedlnia-Letnisko. W latach 1924-1926, staraniem ks. Władysława Korpikiewicza, do istniejącej murowanej kaplicy dobudowano drewniany kościół (od tego momentu pierwotna kaplica stanowi prezbiterium obecnej świątyni). Kościół jest budowlą orientowaną, jednonawową, z drewna sosnowego, zbudowaną w stylu zakopiańskim - informuje ks. Michał Krawczyk, historyk sztuki.