Docelowo placówka będzie mogła przyjąć 80 osób chorych na COVID-19.
O uruchomieniu szpitala, który został przygotowany w Centrum Rehabilitacji, informuje Andrzej Cieślik, pełnomocnik powołany do wykonania tego zadania przez Ministra Zdrowia. - Przygotowania do przejęcia tego szpitala dla pacjentów z COVID-19 rozpoczęliśmy 11 marca. 12 marca budynek został nam przekazany przez Totalizatora Sportowego, który realizował to zadanie. Następnie, zgodnie z zapisami porozumień i zawartej umowy z Totalizatorem, mogliśmy wystąpić do wojewody o wpis szpitala tymczasowego do rejestru, a jednocześnie rozpocząć przejmowanie od Totalizatora sprzętu i aparatury medycznej - mówi pełnomocnik ministra.
Przeszkolono również personel szpitala. Jak mówi dr Wojciech Dworzański, koordynator szpitala tymczasowego w Radomiu, pacjentów zaczęto przyjmować 20 marca od godz. 8 rano. - To sześć osób, kolejne dwie będą przywiezione ze szpitala na Józefowie. Są to głównie mieszkańcy Radomia i okolic. Jeśli sytuacja będzie się rozwijać, będziemy uruchamiać kolejne moduły - podkreśla dr Dworzański.
Do końca marca są ustalone dyżury lekarskie, pielęgniarskie i personelu pomocniczego. - Na kwiecień tworzymy grafik. Mamy 12 lekarzy z województw lubelskiego i podkarpackiego. Pozostali są pracownikami Radomskiego Szpitala Specjalistycznego na zasadzie oddelegowania, zatrudnianymi na różne rodzaje umów, zleceń, kontraktów. W szpitalu tymczasowym nie ma i nie będzie oddziału intensywnej terapii. Jest on tworzony w budynku głównym Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Totalizator Sportowy zobowiązuje się, że do 20 kwietnia odda nam 20 łóżek intensywnej terapii. Pacjenci, którzy takiej opieki będą wymagali, zostaną w głównym budynku RSS, a ci, którzy będą wymagali tylko tlenoterapii, będą przywożeni do szpitala specjalistycznego - wyjaśnia A. Cieślik.