Nowy numer 17/2024 Archiwum

Barcie dla pszczół w Nadleśnictwie Radoszyce

W leśnictwie Szkucin Nadleśnictwa Radoszyce w jodle i sośnie powstały barcie dla dzikich pszczół. Teraz leśnicy planują spotkania edukacyjne dla mieszkańców regionu świętokrzyskiego.

Barcie dla dzikich pszczół powstały dzięki współpracy leśników, Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu, "Ekomuzeum" w Starachowicach oraz przyrodników działających w regionie.

- Pierwsze efekty współpracy już są widoczne, teraz pozostaje cierpliwie poczekać i nasłuchiwać, czy na przełomie maja i czerwca barcie zostaną zasiedlone. To nie koniec, przed partnerami cykl przedsięwzięć popularyzujących i upowszechniających aspekty dawnej kultury bartniczej wśród mieszkańców regionu świętokrzyskiego. Planowane są warsztaty edukacyjne, wykłady popularno-naukowe oraz pokazy - informuje Beata Kiełbus z Nadleśnictwa Radoszyce.

W grudniu ubiegłego roku Międzyrządowy Komitet UNESCO podjął decyzję o wpisaniu bartnictwa na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości. "Informacja ta jest ważna dla naszego regionu, ponieważ właśnie tutaj, jako jednym z kilku miejsc w Polsce, rozpoczynała się współczesna historia bartnictwa w naszym kraju. Pierwsze barcie powstawały 14 lat temu w lasach w okolicach Końskich, Rudy Malenieckiej, Stąporkowa i Bliżyna. Dłubane były w starych drzewach na terenach i dzięki przychylności nadleśnictw Suchedniów, Zagnańsk, Stąporków, Barycz, Ruda Maleniecka i Przedbórz. Program rozwija się nadal dzięki współpracy z wymienionymi nadleśnictwami. Jest to tym samym jedno z niewielu miejsc na świecie gdzie można zobaczyć czynne barcie" - napisał w opracowaniu "Bartnictwo na ziemi koneckiej" Zbigniewa Fijewskiego z Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy