Nowy numer 13/2024 Archiwum

O pradziejach ziemi radomskiej

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu przygotowuje publikację popularnonaukową pt. "Neandertalczycy, wielkie kopalnie, groźni wojownicy".

Publikacja przybliży dzieje człowieka od czasów epoki kamienia po schyłek starożytności w międzyrzeczu Drzewiczki, Pilicy, środkowej Wisły i Iłżanki.  Przygotowywana jest przez pracowników Działu Archeologii, a jej inicjatorką jest Małgorzata Cieślak-Kopyt, kierownik działu.

Wędrówka przez pradzieje w publikacji rozpoczyna się od najstarszego stanowiska archeologicznego w regionie sprzed 80 tys. lat - miejsca polowań neandertalczyków nad Zwoleńką. Następnie opisane będą kopalnie krzemienia czekoladowego w okolicach Orońska, Wierzbicy, Tomaszowa, z których surowiec był rozpowszechniany w środkowej Europie.

- Dalej przybliżymy okres rewolucji neolitycznej, niespokojne czasy epoki brązu i wczesnej epoki żelaza, na które przypada zjawisko ukrywania dóbr - liczne znaleziska skarbów pochodzą z terenów nad Pilicą. To także w epoce żelaza, zwłaszcza w czasach kultury przeworskiej, obserwujemy ogromną różnorodność zarówno w sferze gospodarki, handlu, wierzeń i obyczajowości. Były to czasy licznych kontaktów międzyplemiennych i rozprzestrzeniania się wpływów wysoko rozwiniętych cywilizacji starożytnej Europy: Celtów, Imperium Rzymskiego i jego prowincji - wyjaśniała Katarzyna Stańczuk z Działu Archeologii.

W publikacji zaprezentowane zostaną znaleziska pochodzące z działu archeologii Muzeum im. Jacka Malczewskiego oraz muzeów regionalnych. Zagadnienia opatrzone zostaną bogato ilustrowanym komentarzem. Przedstawione zostaną także najnowsze wyniki analiz specjalistycznych stanowiące istotny czynnik w poznaniu dawnych społeczności.

Prace nad publikacją wsparł Samorząd Województwa Mazowieckiego kwotą 46 tys. zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy