Nowy numer 19/2021 Archiwum

Mężczyźni będą pielgrzymować śladami św. Józefa

Duszpasterstwo Akademickie w Radomiu zaprasza na męskie spotkania ze św. Józefem. Przyświeca im hasło: "Wyrusz z nami śladami św. Józefa". Pierwsze z nich już 1 maja.

Do wspólnego pielgrzymowania DA zaprasza mężczyzn w 8 pierwszych sobót miesiąca. W każdą z nich nawiedzą oni jeden z 8 kościołów stacyjnych w diecezji radomskiej , które w Roku Świętego Józefa wyznaczył bp Marek Solarczyk.

W najbliższą sobotę 1 maja mężczyźni będą pielgrzymować do Jedlni Letnisko oddalonej o około 12 km od siedziby DA, która mieści się przy ul. Górniczej 2. W następnych miesiącach odwiedzą: Krzyżanowice, Gózd Stary, Kuczki, Skarżysko-Kamienną, Kozienice, Radom i Zarzecze.

- Nasze pielgrzymki będą miały różne formy. Z reguły to będzie piesza wędrówka, jak ta do Jedlni Letnisko, ale zamierzamy tę drogę przemierzyć też na rowerze, czy wspomagać się środkami komunikacji. W czerwcu planujemy odwiedzić kościół w Krzyżanowicach. Tam jest do przebycia około 32 km. Planujemy tę drogę przebyć na rowerze. Będziemy zmieniać formy pielgrzymowania, ale będziemy starali się, żeby jakiś etap przejść - mówi Leszek Jaworski, współorganizator pielgrzymek. - Akcja jest skierowana do wszystkich mężczyzn. Chcemy przybliżyć postać św. Józefa, żeby to był wzór do naśladowania, dzięki temu mogą się kształtować męskie sumienia - dodaje.

Inicjatorem akcji jest Marcin Hernik odpowiedzialny za Akademicką Wspólnotę Jonasza. - Papież Franciszek ogłosił rok 2021 Rokiem Świętego Józefa, bp Marek Solarczyk ustanowił 8 kościołów stacyjnych. Papież w swoim liście Patris corde (ojcowskim sercem) przedstawił 7 fundamentów ojca - umiłowany, czuły, posłuszny, przyjmujący, z twórczą odwagą, człowiek pracy, w cieniu. Na tych fundamentach się skupimy w czasie naszych spotkań - wyjaśnia M. Hernik. - To jest pewnego rodzaju droga, która prowadzi do naśladowania św. Józefa, jego odwagi i pełnego zaufania woli Bożej. Św. Józef jest wzorem dla każdego mężczyzny w dzisiejszych czasach, w których jest jakiś problem z tożsamością, ze znalezieniem odpowiedniego wzorca, bo tych światowych idoli mamy bardzo dużo - dodaje Marcin.

Mężczyźni spotykają się w kaplicy Duszpasterstwa Akademickiego. Zaczynają o godz. 8 adoracją z odczytaniem jednego z fundamentów zaczerpniętego z listu papieża Franciszka. Będzie możliwość spowiedzi, żeby wyruszyć z czystym sercem. W drodze będzie Różaniec. O godz. 12.30 w Jedlni Letnisku będzie sprawowana Msza św. W tej świątyni z racji Roku Świętego Józefa do 8 grudnia można uzyskać odpust zupełny. - Zasady uzyskania odpustu zupełnego są standardowe, czyli spowiedź sakramentalna, Komunia Święta i modlitwy w intencji, w jakiej modli się papież Franciszek oraz m.in. Litania do św. Józefa, półgodzinne rozważanie Modlitwy Pańskiej, spełnienie uczynku miłosierdzia co do duszy lub ciała. Także odmówienie Różańca w rodzinie lub przez narzeczonych - wylicza Maciej Rutkowski, w DA odpowiedzialny za diakonię liturgiczną i współorganizator męskich spotkań.

Ks. Damian Fołtyn, duszpasterz akademicki, przyznaje, że razem z ks. Mariuszem Wilkiem cieszą się z tego pomysłu, który wyszedł od studentów. - To jest ogromna radość dla nas jako duszpasterzy, że takie dobre dzieła wychodzą po prostu od młodego człowieka. Myślę, że jest to strzał w dziesiątkę z racji i Roku Świętego Józefa, ale też i bliższego poznania św. Józefa i wzięcia go sobie za patrona. Analizując list Patris corde od św. Józefa chcemy uczyć się męskości i odpowiedzialności - mówi ks. Fołtyn.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama