Otwarcie wystawy "Białoruś. Droga do wolności" jest pierwszym wydarzeniem 43. Radomskiej Wiosny Literackiej w Radomiu.
Wystawa trafiła do Radomia staraniem Stowarzyszenia Solidarność Walcząca oddział w Radomiu i Bractwa Rzeczypospolitej Pięciu Narodów. Dzięki uprzejmości Przemysława Czai, dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu, została ona umieszczona na ogrodzeniu Biblioteki przy ul. Piłsudskiego 12.
– Wystawa pokazuje wydarzenia na Białorusi z ubiegłego roku, kiedy to doszło tam do demokratycznych, pokojowych protestów Białorusinów w obronie praw człowieka i obywatela – mówi Artur Łepecki, radomski przedstawiciel Stowarzyszenia Solidarność Walcząca. Na fotograficznych planszach można zobaczyć m.in. dramatyczne sceny, podobne do tych, które w latach osiemdziesiątych przeżywało społeczeństwo polskie.
– Rozpoczynamy 43 Radomską Wiosnę Literacką. Chcemy uczestników Wiosny Literackiej zainteresować tym ważnym tematem. Wystawę można oglądać do końca maja. Więcej informacji na jej temat można uzyskać w Bibliotece. Zapraszam do udziału we wszystkich wydarzeniach Wiosny Literackiej – mówi P. Czaja.
Fragment cytatu z tradycyjnego niedzielnego wiecu na rzecz demokracji i niepodległości Białorusi, który można przeczytać na jednej z plansz wystawy: „Już od ponad 100 dni Białorusinki i Białorusini w sposób pokojowy walczą o swoją godność. Przeciwstawianie się reżimowi jest bardzo trudne, a odpowiedź reżimu może być okrutna i niezmiernie bolesna: protestującym grożą śmierć, tortury, pobicie, aresztowania, zwolnienia i zastraszania. Mimo to Białorusinki i Białorusini codziennie znajdują w sobie siły, żeby wychodzić przeciwko uzbrojonym przestępcom rządzącym krajem.
Protesty trwają. Przybierają nowe formy, zmieniają strukturę, wprowadzają kreatywne rozwiązania . Jednak ten protest jest pokojowy, mocny i zwycięski. Nasze żądania pozostają bez zmian: zaprzestanie przemocy, zwolnienie więźniów politycznych, nowe transparentne wybory. Codziennie jesteśmy bliżej zwycięstwa. Zrobiliśmy ponad 100 kroków w jego kierunku. I nie zatrzymamy się”.
Słowo o wystawie powiedzieli (od lewej) Michał Pawiński z Bractwa Rzeczypospolitej Pięciu Narodów, Artur Łepecki i Przemysław Czaja.W piątek, 14 maja o godz. 10.30, w ramach Wiosny Literackiej, spotkanie dla najmłodszych ze znaną ilustratorką Marianną Oklejak, autorką m.in. autorskiej książki „Cuda wianki”. (Filia nr 2, ul. Zientarskiego 1A - spotkanie dla zorganizowanej grupy)
O godz. 17 zaplanowano spotkanie z Cezarym Harasimowiczem, autorem m.in. głośnej „Mirabelki” oraz książki wspomnieniowej „Saga, czyli filiżanka, której nie ma” (Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12). Spotkanie w ogrodzie biblioteki,
darmowe wejściówki do pobrania pod linkiem: https://tiny.pl/rvljs