Bp Marek Solarczyk przewodniczył Mszy św., po której przedstawiciele ruchów i wspólnot ewangelizacyjnych rozpoczęli czuwanie przed Zielonymi Świątkami.
Jak podkreśla ks. Sławomir Płusa, dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji Diecezji Radomskiej, to już tradycja szeregu lat, że w wieczór przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego radomska katedra jest miejscem modlitewnego czuwania.
- Na tę wyjątkową Mszę św. przygotowaliśmy pełną asystę liturgiczną, w której biorą udział członkowie Duszpasterstwa Akademickiego - mówi student Maciej Rutkowski.
Jest to także dzień, który poprzedza rozpoczęcie kolejnego Tygodnia Ewangelizacyjnego. - Warto włączyć się w to, co zostało przygotowane na tegoroczny tydzień. Są to wydarzenia dla ducha, jak adoracje, ale także dużo dla ciała. Są wyprawy rowerowe, możliwość gry w piłkę z dziećmi z ul Marii Gajl. Każdy może znaleźć coś dla siebie. To dni, które jakoś nawiązują do tego, o czym piszą Dzieje Apostolskie. Czytamy tam, że w wieczerniku, w Dniu Pięćdziesiątnicy, gdy Duch Święty zstąpił na apostołów, już nikt się nie bał i potem z wyjątkiem św. Jana wszyscy apostołowie zostali męczennikami. Myślę, że ten dzień jest skierowany do nas. To apel do nas, żebyśmy się nie bali i z odwagą świadczyli o Chrystusie. Niech Duch Święty nas napełnia, żebyśmy byli prawdziwi i konsekwentni w tym, co robimy i w całym naszym życiu - mówi Marcin Hernik z Duszpasterstwa Akademickiego.
Program IX Tygodnia Ewangelizacyjnego tutaj.
Na rozpoczęcie Mszy św. i czuwania przed Zielonymi Świątkami bp Marek Solarczyk powiedział: - Wigilia Uroczystości Zesłania Ducha Świętego to ten czas, w którym wyraża się nasze pragnienie i tęsknota za tym, aby objawiła się moc Bożego życia, aby wypełnił się w życiu każdego ten wyjątkowy dar ofiarowany przez Boga w mocy Jego Ducha. Niech ta intencja towarzyszy nam. Niech wypełnia nasze serce, ale niech będzie też wielkim wołaniem, tak jak w 1979 i 1991 roku czynił to św. Jan Paweł II, wołając, aby zstąpił Duch Święty i odnowił oblicze ziemi, tej ziemi i oblicze każdego człowieka, naszej ojczyzny, Europy, świata, naszej diecezji.
Liturgia czuwania przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego jest jednym z niewielu dni w roku liturgicznym, gdy czytania mszalne, a więc stół Słowa Bożego jest obficiej zastawiony. Czytano cztery fragmenty ze Starego Testamentu i perykopę z Listu do Rzymian, przeplatane śpiewami poetyckich tekstów biblijnych. I dopiero potem odczytano fragment Ewangelii.
W homilii bp Marek odniósł się do każdego z czytanych tekstów oraz do biblijnych śpiewów. Ordynariusz połączył wysłuchane teksty z siedmioma darami Ducha Świętego. Nawiązując do czytania z Księgi Rodzaju wskazał na dar mądrości. Odwołując się do wysłuchanego fragmentu z Księgi Wyjścia, mówił o darach rozumu i rady. Wracając do perykopy z Księgi Ezechiela, mówił o darze męstwa. Czytanie z Księgi proroka Joela było odwołaniem do daru wiedzy. Z kolei List do Rzymian stał się podstawą do refleksji o darze pobożności. Natomiast fragment Ewangelii wg św. Jana stał się podstawą refleksji o darze bojaźni Bożej.
Homilia bp. Marka Solarczyka:
Po Mszy św. rozpoczęło się modlitewne czuwanie.