Polski Ład przedstawiony w Radomiu

Radomscy parlamentarzyści i europarlamentarzyści Zjednoczonej Prawicy przedstawili rządowy program odbudowy po koronawirusie.

Konferencja odbyła się na pl. Ołdakowskiego przy pomniku "Łucznika" w Radomiu, w sąsiedztwie byłych zakładów zbrojeniowych, które są symbolem upadku przemysłu i wysokiego bezrobocia w Radomiu po przekształceniach ustrojowych. Wzięli w niej udział posłowie: Marek Suski, Anna Kwiecień, Andrzej Kosztowniak i Radosław Fogiel oraz europosłowie: Adam Bielan i Zbigniew Kuźmiuk.

Zdaniem Marka Suskiego, Polski Ład to program, który pozwoli Polsce doganiać państwa Zachodu. - Chcemy, żeby nasz kraj rozwijał się bardzo dynamicznie i żeby Polska była krajem dobrobytu, który będzie konkurować z krajami najlepiej uposażonymi z Europy. Zaczynamy doganiać kraje południa Europy, ale chcemy dogonić te najbardziej rozwinięte i najbardziej bogate z Unii Europejskiej. Chcemy stworzyć Polskim Ładem warunki do tego, żebyśmy nie musieli stać na ulicach, żebyśmy nie byli bezrobotni, tylko żebyśmy byli państwem, w którym żyje się jak najlepiej – mówił M. Suski. Parlamentarzysta zaznaczał, że Polski Ład ma w założeniu zmienić system podatkowy w Polsce: - To da możliwość tym, którzy zarabiają mało, średnio, a nawet tym, którzy stosunkowo nieźle, zwiększenia dochodów. Największą składową naprawy służby zdrowia będzie zwiększenie nakładów do 7 proc. PKB, ale też podwyższenie dla najbogatszych składki zdrowotnej do liniowej stawki 9 proc.

Obszar zdrowia w Polskim Ładzie przedstawiła poseł Anna Kwiecień. - Mamy ambicję, żeby już w 2023 roku wydatki osiągnęły 6 proc. PKB, a w 2027 roku żeby to było 7 proc PKB. W tym pakiecie znajdują się projekty skierowane na profilaktykę. Będą badania profilaktyczne dla osób od 40 roku życia. Każda z osób będzie miała wykonany poszerzony pakiet, żebyśmy wzmacniali nasze zdrowie. W programie pojawia się wiele ważnych inicjatyw, jak Agencja Rozwoju Szpitali, Fundusz Modernizacji Szpitali i Fundusz Medyczny. Będą z tego tytułu środki finansowe - mówiła Anna Kwiecień.

Europoseł Zbigniew Kuźmiuk zaznaczał, że po zmianach podatkowych wpływy do budżetu będą mniejsze, a z tego tytułu 5 do 7 mld złotych zostanie w kieszeniach podatników. Adam Bielan, europarlamentarzysta, mówił o inwestycjach infrastrukturalnych. Podkreślił, że udało się zabezpieczyć środki na budowę trasy S-12.

Andrzej Kosztowniak, były prezydent Radomia i samorządowiec, a obecnie poseł na Sejm RP, podkreślił, że część pieniędzy trafi do samorządów. - Duża część systemu zdrowia jest zorganizowana w samorządach. Jeśli popatrzymy na cały obszar związany z ochroną środowiska, to wszystko również będzie postawione dla polskich samorządów, w tym naszych z ziemi radomskiej - mówił A. Kosztowniak.

Podsumowując konferencję Radosław Fogiel powiedział: - Pięć podstawowych fundamentów Polskiego Ładu to 7 proc. PKB na zdrowie od 2027 roku, obniżka podatków dla 18 milionów podatników, wielki plan inwestycyjny i generowane przez nie miejsca pracy, emerytura bez podatku, mieszkanie bez wkładu własnego i dom do 70 metrów bez dodatkowych kwestii formalno-prawnych.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..