Impreza była dedykowana pamięci Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego, któremu dowodził mjr Henryk Dobrzański "Hubal".
Uczestnicy chcieli upamiętnić 81. rocznicę śmierci "Hubala", legendarnego dowódcy, nierozerwalnie związanego z ziemią opoczyńską. Organizatorem imprezy było Muzeum Regionalne w Opocznie oraz Paweł Karbownik, a współorganizatorami Gmina Opoczno, Gmina Poświętne, Gmina Drzewica oraz Nadleśnictwo Opoczno.
Do uczestnictwa w Rajdzie zgłosiło się przeszło 120 osób i 80 zabytkowych motocykli, czyli tych wyprodukowanych maksymalnie do 1990 roku. Gośćmi imprezy byli motocykliści z całego kraju, od Podlasia po Opolszczyznę.
Trasa rajdu liczyła blisko
Pierwszy dzień rajdu upłynął przede wszystkim na przyjeździe i rejestracji uczestników i wspólnej integracji przy ognisku i w pięknych okolicznościach przyrody na terenie obozowiska w Woli Załężnej.
Głównym dniem rajdu był dzień drugi. Motocykliści zjawili się kawalkadą przed Muzeum Regionalnym w Opocznie. Tutaj odbyło się oficjalne rozpoczęcie rajdu. Uczestników powitał Adam Grabowski, dyrektor opoczyńskiego Muzeum, oraz Paweł Karbownik - główni organizatorzy wydarzenia. Obecny był także Janusz Reszelewski, burmistrz Drzewicy, Michał Franas, wójt Gminy Poświętne, Wiesław Wołkiewicz, radny Rady Miejskiej w Opocznie, oraz Jerzy Misiurski, dyrektor Biblioteki Publicznej w Opocznie.
Uczestnicy rajdu mieli okazję zwiedzić muzeum, a mieszkańcy Opoczna przyjrzeć się dokładnie zabytkowym motocyklom.
O 10.30 motocykle wyruszyły w trasę. Znalazły się na niej punkty obowiązkowe: pomnik kpr. Władysława Dawgierta koło Dęborzeczki, kapliczka Giełzów, leśniczówka Bielawy, Szaniec mjr. Hubala w Anielinie, bazylika św. Filipa Neri i św. Jana Chrzciciela w Studziannie, zajazd Leśniczówka, gdzie wszyscy zjedli obiad, zamek w Drzewicy Radzice Duże oraz dwór spokrewnionej z "Hubalem" rodziny Drużbackich w Zameczku.
Na trasie na uczestników czekały miłe niespodzianki. Pod Szańcem Hubala była to grochówka i podarunki przygotowane przez Nadleśnictwo Opoczno. Natomiast w Radzicach Dużych wyśmienity poczęstunek w wykonaniu miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. W pamięci rajdowiczów szczególnie zapadły pyszne pierogi i tradycyjne ciasto.
Za wsparcie w przygotowaniu imprezy organizatorzy dziękują Gminie Opoczno, Gminie Drzewica, Gminie Poświętne, Nadleśnictwu Opoczno, a obok nich sponsorom: AGRO-WIKT Sp. z o.o., Bet Cars Zbigniew Szymański, Delikatesy „Groszek” w Woli Załężnej, Exbram, P.P.H.U. EXPO-DREW Kazimierz Pacan,
LEMAR Leszek Mazur, Manufaktura Tarczówek, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Opocznie Sp. z o.o., Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych, Tartak Wrzeszcz Janów Karwicki, Woda „Opocznianka”, WOY Sp. z o.o., Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Opocznie Sp. z o.o. Jacek Karbownik z Woli Załężnej.
Organizatorzy rajdu podziękowania kierują również dla panów Wiesława Jurka i Mirosław Jurka z Woli Załężnej za udostępnienie terenu pod bazę rajdu oraz wielkie zaangażowanie w jej przygotowaniu. - Dziękujemy Adrianowi Pietrasowi (79 STUDIO) za nagłośnienie i oprawę muzyczną rajdu. Dziękujemy gospodyniom z KGW Radzice Duże oraz KGW Wola Załężna za wyjątkowe doznania kulinarne. Na zakończenie dziękujemy wszystkim uczestnikom tegorocznego, pierwszego w historii, Opoczyńskiego Rajdu Motocykli Zabytkowych. To właśnie dzięki wam udało się stworzyć niepowtarzalną, prawdziwie rodzinną atmosferę i mamy nadzieję, zapoczątkować nowe, cykliczne wydarzenie na motocyklowej mapie Polski. Dziękujemy! - podkreślają organizatorzy.