Zakończyła działalność infolinia Wojsk Obrony Terytorialnej

Przez pół roku pod numerem 800 100 115 terytorialsi, którzy pomagali seniorom w szczepieniach, odebrali 40 tys. połączeń.

Infolinia WOT zaczęła swoją działalność 18 stycznia br., jej uruchomienie było odpowiedzią na potrzeby seniorów wynikające z dużej skali szczepień osób starszych. Od poniedziałku, 5 lipca dzwoniący na ten numer są przekierowywani na ogólnopolską infolinię 989 oraz na stronę www.nfz.gov.pl.

- Przez blisko pół roku działalności operatorzy infolinii odebrali blisko 40 tys. połączeń, udzielając bezpośredniego wsparcia w 13 tys. przypadków. Operatorzy infolinii najczęściej pomagali w rejestracji na szczepienia, organizacji transportu, dojeździe mobilnych zespołów szczepiennych. Seniorzy dzwonili też z prośbą o pomoc w zmianie terminu i miejsca szczepień, które zdarzało się, że było wskazane w znacznej odległości od miejsca ich zamieszkania lub małżeństwa seniorów miały wskazane inne terminy szczepień i zależało im na zmianie. Zdarzały się też prośby o przyspieszenie terminu szczepień lub pomoc w umówieniu wizyt do specjalistów. Niepełnosprawni seniorzy wnioskowali o wsparcie w transporcie, pomocy w wyjściu z domu, itp. Ważnym zakresem działania infolinii były też rozmowy, podtrzymanie na duchu, odpowiedzi na pytania - mówi Weronika Chochoł z Zespołu Prasowego 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W marcu i kwietniu nastąpiła kumulacja obaw o życie i zdrowie u niechodzących seniorów. Żołnierze na dyżurach infolinii rozpoczęli zbieranie informacji o możliwościach domowego szczepienia tych osób. Wiedza ta umożliwiła sprawne koordynowanie transportu czy dojazdu zespołów szczepiennych do domów seniorów.   

- Szczególnym przypadkiem, który zapamiętali żołnierze z infolinii, była historia samotnej, niewidomej kobiety, która nie mogła uzyskać wsparcia w swoim mieście, ponieważ utrata wzroku nie wpisuje się w katalog chorób upoważniających ją do darmowych usług transportowych w mieście. Jako ostatnią szansę potraktowała kontakt z infolinią WOT. W ciągu 24 godzin pani udała się na szczepienie i pozostaje do dziś w serdecznym kontakcie z żołnierzami WOT – relacjonuje rzecznik płk Marek Pietrzak.

- Idea numerów infolinii pomocowych żołnierzy WOT, powstała ponad rok temu na początku pandemii. Linie zmieniały obszar udzielanego wsparcia w zależności od dynamicznie zmieniających się potrzeb społeczeństwa. Na początku pandemii w 2020 roku, już tydzień od ogłoszenia pierwszego przypadku COVID i narastającego niepokoju w społeczeństwie, powstała idea infolinii psychologicznej i służyła ogromnemu i nie do przecenienia wsparciu emocjonalnemu podczas pandemii. Zespół psychologów przez całą dobę, codziennie, wspierał zrozpaczonych rodaków w tym trudnym czasie. Linia wsparcia psychologicznego dla osób w kryzysie związanym z kwarantanną lub leczeniem koronawirusa prowadzana przez WOT od 18 marca 2020 r. udzieliła blisko 6 tys. porad. Podczas wakacji numer służył informowaniu, jak zabezpieczyć wypoczynek dzieci i młodzieży zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia oraz jak starać się o wsparcie terytorialsów w zabezpieczeniu sanitarnym obozów i kolonii letnich. Następnie przekształcił się w całodobową infolinię zbierającą potrzeby ośrodków pomocy społecznej, organizacji pozarządowych i innych instytucji pomocowych - informuje W. Chochoł.

Infolinie działały jako jeden z elementów operacji prowadzonej przez WOT "Trwała Odporność". Operacja skupiała się na pięciu hasłach - Zapobiegaj, Identyfikuj, Izoluj, Wspieraj, Odtwarzaj. Żołnierze WOT wspierali opiekę medyczną, służby sanitarne i samorządowe. Przeprowadzali badania wymazowe, pomagali chorym w izolatoriach, wspierali w opiece nad pensjonariuszami w domach pomocy społecznej oraz wspierali Policję w monitorowaniu przestrzegania obostrzeń przez osoby objęte kwarantanną. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..