Był niezłomnym kapłanem i męczennikiem z czasów komunistycznych.
W szydłowieckiej farze pw. św. Zygmunta 18 lipca Mszy św. o godz. 12.00 przewodniczył bp Marek Solarczyk. Modlono się o beatyfikację sługi Bożego ks. Romana Kotlarza. Kapłan zmarł 18 sierpnia 1976 roku. Za miesiąc będziemy obchodzić 45. rocznicę śmierci tego kapłana-męczennika. Fara była pierwszą parafią, na której posługiwał ks. Kotlarz, jako młody wikariusz.
Przybyłych do świątyni powitał proboszcz ks. Marek Kucharski. Wspólnie modlili się kapłani z rodzinnej miejscowości ks. Romana Kotlarza z Koniemłot, z Pelagowa - jego ostatniego probostwa - oraz posłowie i przedstawiciele władz powiatu i gminy, parafianie. Podczas uroczystości obecne były poczty sztandarowe.
Homilie wygłosił Ordynariusz. Biskup przyrównał ks. Kotlarza do dobrego pasterza, który nie rozproszył owiec, nie rozpędził. Zajął się nimi. - Był znakiem, darem i źródłem obecności i mocy Boga. Dobrze wiemy, co znaczy w naszym życiu obecność drugiego człowieka, tego, który jest oddany, który kocha, tego, który nie cofa się i nie ucieka, a gdy potrzeba z całą stanowczością powie prawdę. Dzisiaj za to chcemy dziękować, przywołując osobę ks. Romana. Zawierzamy to całe dzieło wpisane w proces beatyfikacyjny, aby to wszystko, co było znakiem, co my po ludzku staramy się rozważać. było potwierdzone i umocnione pośród nas, jako źródło działania Bożej łaski, które się dokonuje i dokonywało 45 lat temu i wcześniej – mówił bp. Solarczyk. Zaznaczył, że dla nas ks. Kotlarz jest męczennikiem i ufamy, że Kościół potwierdzi to dla innych.
- W tych osobach, które się garnęły do Jezusa uświadamiamy sobie, że ten czas, te warunki, w jakich jesteśmy są wielkim zaproszeniem, abyśmy nie rezygnowali. Abyśmy przywołując i rozważając życie i męczeńską śmierć sługi Bożego ks. Romana Kotlarza potrafili być tymi, którzy z ufnością przyjmą bliskość Boga i odnowią ją w sobie. Wniosą ją w życie tych, z którymi przeżywamy nasze życie i których Bóg postawi na drogach naszego życia. A jednocześnie z tą całą wielką nadzieją, że to się może dokonać, że to się dokona wtedy, kiedy Bóg będzie naszą siłą. Prosimy, aby nam błogosławił, aby przyniósł błogosławiony owoc w postaci beatyfikacji ks. Romana. Aby przyniósł ten owoc, który sprawi, że wszyscy jednym głosem, jedną duszą, jednym sercem staniemy wobec Boga i w Jego imieniu będziemy przeżywać nasze życie - podkreślił biskup.
Po Eucharystii delegacje złożyły kwiaty pod tablicą pamiątkową poświęconą słudze Bożemu ks. Kotlarzowi. Tablica znajduje się w kruchcie świątyni.
Pierwszą wiązankę pod tablicą złożyli posłowie RP Agnieszka Górska i Marek Suski. Wśród składający kwiaty byli m.in. przedstawiciele: rodziny ks. Kotlarza, władz miasta Szydłowca, Towarzystwa Patriotycznego im. ks. Romana Kotlarza, Solidarności.
Jedną z osób, które zabrały głos była Aneta Furmańska, zastępca burmistrza Szydłowca: - Ks. Roman Kotlarz w sposób szczególny starał się przekazać łaskę wiary w Trójjedynego Boga, własny system wartości i umiłowanie ojczyzny. Był świadomy faktu, że od młodzieży zależy przyszłość całego narodu i niepodległość kraju oraz spoczywa na niej obowiązek przekazania depozytu wiary przyszłym pokoleniom. Dwa lat spędzone przez ks. Romana Kotlarza w Szydłowcu napawają nas dumą i poczuciem wdzięczności wobec Bożej Opatrzności, wobec Bożych zamysłów. To również duże zobowiązanie dla lokalnej społeczności i władz miasta, aby pamięć o tym wielki kapłanie nie wygasła. Świadomi ciążącego na nas zadania burmistrz Artur Ludew razem z Radą Miejską włączyli się aktywnie w uroczystość upamiętniającą 45 rocznicę śmierci ks. R. Kotlarza - powiedziała.
Kolejnym punktem uroczystości były prelekcje wygłoszone przez Edytę Krężołek z IPN – Delegatura w Kielcach oraz ks. Kazimierza Kurka SDB - „Kult Sługi Bożego ks. Romana Kotlarza - myśli kilka”.
Organizatorzy uroczystości: burmistrz Szydłowca Artur Ludew i Rada Miejska, parafia św. Zygmunta Króla w Szydłowcu, poseł na Sejm RP Agnieszka Górska, Mazowieckie Stowarzyszenie Integracja, starosta szydłowiecki Włodzimierz Górlicki i Rada Powiatu, Towarzystwo Patriotyczne im. ks. Romana Kotlarza w Szydłowcu.
Patronat nad wydarzeniem objął Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu - Delegatura w Kielcach.