Nowy numer 38/2021 Archiwum

Po lepsze jutro. Ośrodek Trzeźwości Diecezji Radomskiej

Warsztaty profilaktyczne dla dzieci mają im uświadomić zagrożenia, które płyną z uzależnień.

W radomskiej parafii pw. Miłosierdzia Bożego przy ul. Starokrakowskiej rozpoczął się 4-miesięczny program, we współpracy ze Stowarzyszeniem "Słoneczny Dom", który realizuje działanie "Krok do przodu po lepsze jutro" w ramach zadania publicznego finansowanego z budżetu województwa mazowieckiego.

Stowarzyszenie "Słoneczny Dom" zajmuje się wszechstronną pomocą byłym i obecnym wychowankom placówek opiekuńczo-wychowawczych, rodzinnych domów dziecka, rodzin zastępczych i adopcyjnych oraz ich rodzinom w trudnej sytuacji życiowej.

Przez cały sierpień, w ramach współpracy ze stowarzyszeniem, w soboty odbywają się przy parafii warsztaty edukacyjne, rozwojowe i profilaktyczne dla dzieci, a prowadzą je pedagodzy ze Stowarzyszenia "Słoneczny Dom". Z kolei 25. dnia sierpnia, września i października będą się odbywać pogadanki na temat uzależnień. Pierwsze takie spotkanie odbyło się 25 lipca. Poprowadził je ks. Mirosław Kszczot, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego, diecezjalny duszpasterz trzeźwości i osób uzależnionych. Przy parafii znajduje się Ośrodek Trzeźwości Diecezji Radomskiej.

- Bardzo mnie cieszą ta współpraca i ta inicjatywa Stowarzyszenia "Słoneczny Dom" - zaangażowania się w uświadamianie zagrożeń, które płyną z uzależnień, nie tylko tych chemicznych od alkoholu, narkotyków, dopalaczy, ale również od tych zachowań behawioralnych, głównie związanych z cyberprzestrzenią. Te uzależnienia teraz bardzo mocno wchodzą w życie dzieci i młodzieży. Mam nadzieję, że te spotkania będą pomagać dzieciom chronić się przed uzależnieniami związanymi z cyberprzestrzenią, a młodym, którzy już weszli na tę ryzykowną drogę, pomogą się z tego wyzwolić - mówi ks. Kszczot.

Przy parafii Miłosierdzia Bożego znajduje się Ośrodek Trzeźwości Diecezji Radomskiej. - W każdą niedzielę spotykają się w naszym kościele osoby współuzależnione i uzależnione, pracując na programach 12-krokowych. W czwartek grupa Przyjaciół Przenajświętszej Krwi spotyka się w oparciu o program ewangelizacyjny, prowadzi też w każdy pierwszy piątek miesiąca adorację z modlitwą o uzdrowienie z uzależnień. W każdy poniedziałek, środę i piątek w naszej parafii odbywa się - poprzedzona Mszą św. w intencji trzeźwości i świętość naszych rodzin - adoracja Najświętszego Sakramentu o godz. 20, która kończy się Apelem Jasnogórskim - wylicza proboszcz. Jak podkreśla kapłan, Msza św. jest też czasem przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, który był wielkim propagatorem idei trzeźwości. To on rozpowszechniał hasło: "Przez abstynencję wielu do trzeźwości wszystkich".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama