Nowy numer 47/2021 Archiwum

Ogólnopolski zjazd ojców duchownych w Radomiu

Odpowiedzialni za duchową formację alumnów seminariów diecezjalnych i zakonnych, przygotowujących się do święceń kapłańskich, odbywają spotkanie w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.

Trzydniowym obradom, spotkaniom i modlitwie przyświeca hasło: „Już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus”.

A w podtytule widnieje dopowiedź: „Etap upodabniania się do Chrystusa”. Ta została zaczerpnięta z „Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”, czyli nowego dokumentu o formacji kapłańskiej.

Spotkanie rozpoczęło się w sobotę, 28 sierpnia, i potrwa do poniedziałku 30 sierpnia.

- Podstawową i priorytetową wartością w życiu seminarzysty powinna być więź z Bogiem - mówił abp Wojciech Polak, Prymas Polski, Przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP, który na rozpoczęcie spotkania ojców duchownych przewodniczył Mszy św. w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownym w Radomiu. W homilii prymas Polski zwrócił uwagę, że doroczne spotkanie ojców duchownych jest pierwszym spotkaniem po oficjalnym zatwierdzeniu i publikacji dokumentu „Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”. - Ten dokument będzie pogłębieniem treści wychowawczych, które ten dokument zawiera. Ma nie tylko pomóc w analizie zawartych tam wskazań, ale chyba nade wszystko zobaczyć, jakie są priorytety. Podstawową i priorytetową wartością w życiu seminarzysty powinna być więź z Bogiem i pełne zaufanie Jego woli - mówił abp Polak.

Ojcowie duchowni rozpoczęli swe obrady od wspólnych nieszporów w sobotni wieczór, 28 sierpnia. W programie było potem spotkanie z Prymasem Polski oraz ks. dr. Piotrem Stadnickim, kierownikiem Biura Delegata Konferencji Episkopatu Polski do spraw Ochrony Dzieci i Młodzieży. Kolejnego dnia, w niedzielę 29 sierpnia, Mszy św. przewodniczył bp Piotr Turzyński, biskup pomocniczy radomski. Tego dnia uczestnicy zjazdu wzięli udział w warsztatach na temat: „Jak upodobnić się do Chrystusa”. Wykłady wygłosił m.in. ks. prof. Marek Chmielewski z KUL, teolog duchowości.

W programie ostatniego dnia, w poniedziałek 30 sierpnia, zaplanowano debatę o wdrażaniu „Ratio pro Polonia”. Poprowadzą ją bp dr Damian Bryl i ks. dr Tomasz Trzaskawka. Ks. Trzaskawa wygłosi konferencję, a bp Bryl będzie przewodniczył Mszy św. na zakończenie spotkania.

Uczestników zjazdu powitał bp Marek Solarczyk.   Uczestników zjazdu powitał bp Marek Solarczyk.
ks. Zbigniew Nemirski /Foto Gość
Ojcowie duchowni podczas Celebry rozpoczynającej trzydniowe spotkanie.   Ojcowie duchowni podczas Celebry rozpoczynającej trzydniowe spotkanie.
ks. Zbigniew Nemirski /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama