Z radomskiej parafii pw. św. Stefana do Warszawy wyjechała grupa 30 osób.
Przewodzi im ks. kan. Andrzej Jędrzejewski, proboszcz tej parafii i diecezjalny asystent Akcji Katolickiej.
Wyjazd z tego miejsca ma walor symboliczny. Na bocznej ścianie przy wejściu do świątyni została umieszczona tabliczka informująca, że kościół św. Stefana jest pomnikiem Prymasa Tysiąclecia.
- Kościół powstał jako wotum wdzięczności za Prymasa Tysiąclecia. Taki był zamysł bp. Edwarda Materskiego i ks. prał. Stanisława Makarewicza, budowniczego i organizatora parafii. Nawiązuje do tego już architektura świątyni, która przypomina bazylikę Matki Bożej na Zatybrzu w Rzymie, tytularny kościół kard. Stefana Wyszyńskiego. Od początku była tu nieustająca modlitwa o jego beatyfikację. Ks. prałat zapoczątkował doroczną tradycję: wyjazdy każdego 28 maja, w rocznicę śmierci, na grób prymasa do archikatedry warszawskiej - mówi ks. Jędrzejewski.
- Początek mojej posługi proboszczowskiej zbiegł się z przygotowaniami do 30. rocznicy śmierci kard. Wyszyńskiego. Przygotowaliśmy nowennę 9 miesięcy modlitwy o beatyfikację, a przy tym poznawania jego nauki. Zakończyliśmy Tygodniem Społecznym. Każdego 28 dnia każdego miesiąca sprawowaliśmy Msze św. w intencji jego beatyfikacji. Robiliśmy konferencje, zapraszając specjalistów znających nauczanie prymasa. Od kilku miesięcy, przygotowując się do beatyfikacji, w kazaniach bardzo często odwoływaliśmy się do kard. Wyszyńskiego. W każdy I czwartek miesiąca od trzech lat przybliżamy nauczanie prymasa. Uczyliśmy się w parafii pieśni o nim, by być przygotowanym. W efekcie wielu ludzi jest przekonanych, że patronem parafii już jest Prymas Tysiąclecia - wspomina.
Ks. Andrzej podkreśla, że starania o poznawanie osoby i nauczania kard. Wyszyńskiego adresowane są także do młodych: - Przygotowaliśmy dla nich spektakl pt. "Prymas. Będziesz miłował". Wikariusz ks. Krzysztof Kołtunowicz jest reżyserem i autorem scenariusza. Odtwórca roli prymasa w tym roku wstąpił do seminarium.
Duszpasterz już zapowiada to, co będzie się działo w parafii na radomskim Idalinie po beatyfikacji. - Każdego 28 dnia miesiąca Akcja Katolicka i parafia będą organizować Msze św. w intencji ojczyzny za wstawiennictwem bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Pierwszej, we wrześniu, będzie przewodniczył bp Marek Solarczyk. Serdecznie zapraszamy, bo widzimy, jak bardzo potrzeba nam modlitwy w tej intencji ojczyzny i jesteśmy świadomi, że dostaliśmy wielkiego orędownika tej modlitwy w osobie błogosławionego Prymasa Tysiąclecia - zaznacza ks. Jędrzejewski.
- Czujemy się wyróżnieni tym, że jako Akcja Katolicka naszej diecezji otrzymaliśmy 10 wejściówek na uroczystość beatyfikacji. Prymas Tysiąclecia jest dla nas bardzo ważną osobą. Jego nauczanie o rodzinie, o kwestiach społecznych, o ojczyźnie to tylko wybrane obszary. A do tego osobista pobożność, szczególnie ta maryjna, są dla nas bliskie i istotne - mówi Jerzy Skórkiewicz, wiceprezes zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej.
Warto przypomnieć, że kościół św. Stefana w Radomiu nie jest jedynym upamiętnieniem Prymasa Tysiąclecia na terenie diecezji radomskiej. Imię kard. Stefana Wyszyńskiego noszą Klub Inteligencji Katolickiej w Radomiu, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabo Widzących w Radomiu, Publiczna Szkoła Podstawowa w Dąbrowie w gminie Pawłów koło Starachowic, PSP w Makowcu w gminie Skaryszew, PSP nr 31 w Radomiu, PSP w Wierzchowinach w gminie Jedlińsk, Szkoła Podstawowa w Wójcinie w gminie Paradyż, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana w Radomiu. Ponadto przed radomską katedrą znajduje się pomnik kard. Stefana Wyszyńskiego.
Tabliczka umieszczona przy bocznym wejściu do kościoła.