Muzeum Wsi Radomskiej obchodzi 45-lecie działalności.
Ilona Jaroszek, dyrektor placówki, podkreśla: - Nasze muzeum wciąż się rozwija. Cieszą zadowoleni turyści, a także sukcesy i poświęcenie pracowników, którzy tworzą to miejsce.
Muzeum należy do liczącej 220 lat rodziny muzeów polskich. Gromadzi wszelakiego rodzaju pamiątki narodowe, pamiątki upamiętniające głównie historię ziemi radomskiej i kulturę ludową. Placówka należy również do liczącej 130 lat rodziny muzeów na wolnym powietrzu, zwanych w Polsce skansenami.
Rocznicowa gala odbyła się w Leśnym Dworze koło Skaryszewa. Udział w niej wzięli między innymi Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, oraz Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
Wśród zaproszonych gości był bp Piotr Turzyński, który dziękował dyrekcji skansenu i jego pracownikom za współpracę z Kościołem. Przypomniał coroczne Msze św. sprawowane w kościele św. Doroty, a także inicjatywy związane z obecnością młodych podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku.
W trakcie gali zostały wręczone okolicznościowe odznaczenia i wyróżnienia dla pracowników Muzeum Wsi Radomskiej. Placówka z kolei uhonorowała osoby i instytucje za współpracę, między innymi radomską redakcję Gościa Niedzielnego.
Dodajmy, że muzeum od szeregu lat realizuje wiele projektów mających na celu poprawienie jakości oferty kulturalnej. Opracowano strategię promocji muzeum, rozbudowano i unowocześniono infrastrukturę turystyczną i ochrony konserwatorskiej, opracowano nową ofertę edukacyjną i rekreacji. Działania te mają na celu stworzenie z muzeum instytucję gromadzącą, chroniącą, promującą zabytki i kulturę duchową Radomskiego oraz ważnego dla Radomia i Polski produktu turystycznego.
Do najważniejszych zrealizowanych projektów trzeba zaliczyć programy "Zdarzyło się kiedyś nad wodą. Trasa turystyczna w radomskim skansenie" oraz "Wokół wiejskiej zagrody".
Dzięki funduszom pochodzącym z Województwa Mazowieckiego i Unii Europejskiej, o czym przypomniała dyrektor Jaroszek, powstały nowe i rozwinęły się stare kolekcje muzealne, została zmodernizowana i rozbudowana infrastruktura muzealna i turystyczna. Powstały nowe magazyny zbiorów, pracownia konserwacji zabytków, budynek edukacyjny, nowa kasa biletów, punkty gastronomiczne, sanitariaty, parking. Został zaproponowany nowoczesny sposób poznania dziedzictwa kulturowego ziemi radomskiej.
Oprawę muzyczną jubileuszowej gali przygotował Warszawski Kwartet Muzyczny.