To tytuł nowej wystawy, która zostanie otwarta 1 października o godz. 17 w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Na wystawie znajdzie się około 100 portretów najwybitniejszych radomianek i radomian. - Zwiedzający będą mogli podziwiać portrety władców związanych z Grodem nad Mleczną, wybitnych przedstawicieli nauki, kultury i sztuki urodzonych w Radomiu lub związanych z Radomiem – mówi Leszek Ruszczyk, dyrektor muzeum.
Wśród 100 przedstawianych postaci blisko połowa to artyści: malarze, rzeźbiarze, architekci.
Paulina Szymalak-Bugajska, kierownik Działu Sztuki, kurator wystawy, skupiła się na artystach malarzach oraz architektach z XIX wieku, nie tylko związanych z Radomiem, czy tu urodzonych, ale też tych, których dzieła wrosły w krajobraz miasta. - W mojej części pojawi się Jacek Malczewski, Józef Brandt, a także artyści, którzy tworzyli w ich środowisku. Część osób może być zaskoczona, że z Radomiem jest związanych tyle ważnych osób, które nierzadko powiązania z naszym miastem utraciły. Mam nadzieję, że ta wystawa będzie mocnym impulsem, aby skupić się na twórczości poszczególnych artystów i dalej ich poznawać - mówi P. Szymalak-Bugajska.
Część dotycząca środowiska artystycznego Radomia w XX wieku opracowała Magdalena Kołtunowicz. - Chcemy, żeby zwiedzający poznali to artystyczne środowisko i dowiedzieli się dużo więcej o historii Radomia i tych wyjątkowych postaciach. Na wystawie prezentujemy artystów, którzy już odeszli i było to jednym z kryterium wyboru - wyjaśniała M. Kołtunowicz.
Na wystawie zwiedzający zobaczą też portrety przemysłowców, pisarzy, reżyserów, polityków, bohaterów walczących o wolną Polskę.
Podczas zwiedzania ekspozycji można będzie również oglądać fotografie portretowe radomskich mieszczan z II połowy XIX wieku w specjalnie w tym celu zbudowanym "radomskim fotoplastykonie".
Tytuł wystawy: "Radomian Portret Własny" nawiązuje do koncepcji wystawy "Polaków Portret Własny" Marka Roztworowskiego z 1979 r., która została zorganizowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. - Tą wystawą chcemy pokazać wielki Radom. Miasto budowali ludzie i chcemy ich przypomnieć. Tą wystawą rozpoczynamy budowę nowej tożsamości Radomia. W czerwcu 2022 r. otworzymy Muzeum Historii Radomia, które będzie opowiadało o pozytywnej historii naszego miasta. Na ekspozycji zwiedzający zobaczą Radom z nieznanej wcześniej strony - wyjaśnia Adam Duszyk, zastępca dyrektora muzeum i kurator wystawy.
Wystawie towarzyszyć będzie konferencja, która odbędzie się 6 października w godz. 15-18, zorganizowana dla nauczycieli we współpracy z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Radomskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli.
Kuratorskie oprowadzanie po ekspozycji odbędzie się z kolei 10 października o godz. 12. - Serdecznie na nie zapraszamy. Przygotowaliśmy także program edukacyjny towarzyszący wystawie. Zwiedzaniu będą towarzyszyć ćwiczenia z kartami. Młodzież będzie mogła grać w grę "memory" lub tradycyjnego "Piotrusia" utrwalając wiadomości, które uzyska podczas zwiedzania wystawy. Karty będą także do kupienia w naszym sklepiku - mówi Ilona Pulnar-Ferdjani.
Pamiątką z wystawy będzie także kalendarz prezentujący 12 radomianek i radomian.
Pamiątką z wystawy będą kardy do gry w "memory" lub tradycyjnego "Piotrusia".