Wierni ze wspólnot róż różańcowych diecezji radomskiej wzięli udział w dorocznej modlitwie w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej.
Mszy św., która była centralnym punktem spotkania, przewodniczył bp Marek Solarczyk. Wcześniej były Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP oraz wspólny Różaniec, który poprowadzili Rycerze Kolumba. Konferencję formacyjną wygłosił ks. dr Jacek Kucharski, moderator Dzieła Biblijnego Diecezji Radomskiej.
- Wpatrzeni w postać nowego błogosławionego, kard. Stefana Wyszyńskiego, który "wszystko postawił na Maryję", chcieliśmy uczyć się poprzez codzienną modlitwę różańcową zawierzania wszystkich spraw Kościoła, ojczyzny, naszych rodzin i nas samych Maryi, która zawsze była i jest dla nas Matką Niezawodnej Nadziei - wyjaśniał ks. kan. Szymon Mucha, kustosz sanktuarium. A warto tutaj przypomnieć, że bł. kard. Wyszyński był w Wysokim Kole w 1974 roku, gdy odbywała się koronacja obrazu Matki Bożej Różańcowej.
W homilii bp Solarczyk mówił o znaczeniu modlitwy różańcowej: - Maryja za każdym razem, gdy bierzemy do ręki różaniec, mówi do mnie, do ciebie: "Jestem razem z tobą. Pomogę ci i przejdziemy razem, aby odczytać to, co jest pięknem i bogactwem twojego życia. Aby dostrzec, uszanować i rozwijać to, co jest pięknem i bogactwem dzieł Boga". I niech tak będzie nawet wtedy, gdy będziemy się obawiali i będziemy drżeli, by powiedzieć razem z Nią: "Niech mi się stanie według słowa Twego". Maryjo, módl się za nami - powiedział ordynariusz.
Homilia bp Marka Solarczyka:
Na zakończenie Mszy św. bp Marek wręczył dyplomy osobom, które w tym roku przeżywają jubileusze 25. i 50. rocznicy zaangażowania w modlitwę Kół Żywego Różańca. - Mówimy 25. lub 50. rocznica. Ale tak naprawdę trzeba sobie uzmysłowić, jak to niepoliczalna ilość odmówionych Różańców, jaka moc modlitwy wstawienniczej - podkreślił bp Marek.
Kustosz poprosił ks. biskupa o wyznaczenie szczególnej intencji modlitewnej dla róż różańcowych na nadchodzący rok. Tutaj pasterz Kościoła radomskiego podkreślił treść pierwszego z Jasnogórskich Ślubów Narodu, napisanych przez Prymasa Tysiąclecia: - Starajmy się, by modlić się o wypełnienie tego ślubu, od którego wszystko się zaczyna, jako fundament: "Przyrzekam żyć w stanie łaski uświęcającej bez grzechu ciężkiego". Wszyscy obecni na pielgrzymce wspólnie ponowili śluby.
Oprawę liturgiczną tegorocznego, 14. spotkania rodziny różańcowej przygotowała parafia Jedlnia Kościelna. Zaśpiewała schola parafialna, a po Mszy św. z występem pt. „Na lutową nutę” zaprezentował się zespół ludowy z Jedlni Kościelnej. Im wszystkim, oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przygotowania i przebiegu pielgrzymki dziękował kustosz sanktuarium.
Ostatnim punktem spotkania była Koronka do Miłosierdzia Bożego.