Przedstawienie przygotował Teatr "Nie Teraz" z Tarnowa. Mało kto pamięta, że autorka Maria Konopnicka ukryła w nim swoje i Polaków oczekiwania na niepodległą Ojczyznę.
Kolejny Tydzień Kultury Chrześcijańskiej zainaugurowała Msza św., której w radomskim kościele pw. MB Królowej Świata (księża filipini) przewodniczył bp Piotr Turzyński. Nawiązując do słów św. Jana Pawła II, bp Turzyński mówił, że prawdziwa kultura to ta, która odnosi się do człowieka, która sprawia, że człowiek bardziej staje się człowiekiem. - Prawdziwa kultura to ta, która humanizuje. Współczesny człowiek oddala się od Boga, idzie ku nihilizmowi. W wielu miejscach kultura, chce pokazać człowieka jako przedmiot, zaś kultura chrześcijańska mówi o godności człowieka, daje nadzieję i spojrzenie, że można z tych ran wyciągnąć się do góry – powiedział bp Turzyński, a odnosząc się do Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej zachęcał: - Abyśmy w tych dniach odkryli swoją wyjątkowość. W nas bowiem drzemią wielkie siły. Jest duch, są wielkie pragnienia, bo mamy obowiązek bronić Chrystusa, Jego wielkość i godność każdego człowieka. W tych dniach niech zajaśnieje nam wielkość ludzkiego ducha, który ma swoje źródło w Bogu samym – powiedział bp Turzyński.
Program tygodnia tutaj.
Po Mszy św. w Oratorium św. Filipa Neri miało miejsce pierwsze wydarzenie tygodnia, spektakl "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Teatru "Nie Teraz" z Tarnowa, w reżyserii Tomasza Antoniego Żaka.
Teatr "Nie Teraz" istnieje od 1980 roku. Od sierpnia 2019 roku wraz z Towarzystwem Domu Ludowego im. prof. Franciszka Bujaka zainicjował działalność Ośrodka Praktyk Artystycznych we wsi Maszkienice w Małopolsce. Teatr "Nie Teraz" współpracował z najważniejszymi ośrodkami teatru poszukującego. Uczestniczył w najważniejszych festiwalach teatru alternatywnego w Polsce. Był organizatorem dwóch edycji ogólnopolskiego interdyscyplinarnego festiwalu "Spotkania Teatrów Innych". W 2000 roku stworzył pierwszą w Polsce sceniczną opowieść o Armii Wyklętej.
Program Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej tutaj.