Zmarłemu w lutym br. kanclerzowi kurii biskupiej, proboszczowi parafii katedralnej, i radomskiemu regionaliście, poświęcony był kolejny dzień Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.
Wieczornej Mszy św. w radomskiej katedrze przewodniczył bp Piotr Turzyński, pomysłodawca Stowarzyszenia „Młyńska” Verum, Bonum, Pulchrum (prawda, dobro, piękno), głównego organizatora Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Radomiu.
Osnową homilii wygłoszonej przez bp. Piotra było czytanie z Księgi Jonasza, ale nie zabrakło w niej odwołania do ks. Poniewierskiego. - Dzisiaj, w takim gronie, a zwłaszcza z Klubem Inteligencji Katolickiej chcemy podziękować Panu Bogu za śp. ks. prał. Edwarda Poniewieskiego. Znany jest tu bardzo dobrze. Odszedł do Pana 2 lutego tego roku niespodziewanie, po ludzku powiemy za szybko. 68 lat. Ile miał jeszcze fajnych myśli, pomysłów? Ile nosił w sobie głębi? On budował Królestwo Boże pośród nas. Był ojcem duchownym w seminarium. Spełniał tam pięknie swoją misję i zadanie. Był proboszczem parafii katedralnej. A nasza katedra jest tak piękna, ponieważ to on prowadził tutaj remont. Był kanclerzem kurii. Miał jakiś niezwykły zmysł wydobywania naszych korzeni. Inspirował do napisania książek o ks. Piotrze Górskim, o bł. ks. Kazimierzu Sykulskim i innych. Odszukiwał stare dokumenty, pamiętniki, choćby ks. Dominika Ściskały. Wydobywał i mówił o naszych przodkach, o naszych korzeniach, o tym, skąd wyrastamy, o tym, że jest szlachetność w ludziach, wiara, o tym, że jesteśmy spadkobiercami wielkości i w ten sposób powinniśmy i my dorastać, stawać się Bożymi, budować królestwo Boże. Ks. prałat budował to królestwo i dziś jest już u Króla w królestwie wiecznym. Mamy nadzieję, że Pan Bóg go oczyścił i przyjął do siebie - mówił bp Turzyński.
Homilia bp. Piotra Turzyńskiego:
Po Mszy św. w siedzibie Klubu Inteligencji Katolickiej miał miejsce wieczór wspomnień o ks. Poniewierskim, który był jego kapelanem.
Śp. ks. Edward Poniewierski urodził się 9 września 1953 roku w Radomiu. Święcenia kapłańskie przyjął 3 czerwca 1978 roku w Sandomierzu przez posługę sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego. Odbył studia specjalistyczne z teologii moralnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i ten przedmiot wykładał w seminarium. Był także ojcem duchownym alumnów i kierownikiem duchowym księży.
5 sierpnia 1996 roku został proboszczem parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu i rozpoczął budowę kościoła.
Bp Jan Chrapek mianował go w 1999 roku kanclerzem kurii diecezjalnej.
W czerwcu 2002 roku Ks. Poniewierski został proboszczem parafii katedralnej pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu i dziekanem Dekanatu Radom Centrum. W tej świątyni przeprowadził gruntowny remont.
Od 2013 roku powtórnie został kanclerzem kurii biskupiej.
Był kapelanem Klubu Inteligencji Katolickiej, a także członkiem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, a w 2004 roku został obdarzony godnością prałata.
W grudniu 2018 roku został mianowany postulatorem w procesie beatyfikacyjnym ks. Romana Kotlarza.
Wielką miłością ks. Poniewieskiego był jego rodzinny Radom. Przyczynił się do powstania Muzeum Katedralnego. Przygotował szereg publikacji, często związanych z dziejami Radomia i Kościoła w tym mieście.
W 2017 roku został laureatem nagrody św. Kazimierza, przyznawanej za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochronę dóbr kultury, popularyzację dziedzictwa kulturowego i historii miasta Radomia.
Zmarł 2 lutego. Został pochowany w grobowcu proboszczów parafii pw. Opieki NMP na cmentarzu rzymskokatolickim w Radomiu przy ul. Limanowskiego.
Śp. ks. prał. Edward Poniewierski (1953-2021).